Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна обратното броене до новия карнавал в Габрово

Снимка: Велина Махлебашиева кореспондент на БНР

По традиция в Габрово в 11-ия ден на 11-ия месец започва обратното броене на дните до карнавала през идната година. Габровци твърдят, че освен обичайните имат и пети годишен сезон, в който се готвят за пролетния празник на шегата. Затова се нарича карнавален. Всяка година на 11-ти, 11-ти, шегобийците обявяват темата на бъдещия празник. Този път мотото ще е: „Правете карнавал, не война!“ по аналогия с антивоенния лозунг на хипи движението от 60-те години на 20-ти век. Облечен като хипи водещият на церемонията с „малките хипари“ дадоха началото на обратното броене на дните до карнавала. Колоните с маскирани габровци и гости по традиция потеглят след котката без опашка в третата събота на май. През новата година датата ще е на 18 май. Дотогава остават 190 дни за подготовка на костюмите и сатиричните платформи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Седмица на бразилската култура в Русе

В продължение на четири дни, между 28 и 31 октомври, жителите и гостите на крайдунавския град Русе ще имат възможността да се насладят на бразилско кино, литература, музика с вход свободен! Събитието се провежда в прекрасната сграда на..

публикувано на 28.10.24 в 16:39
Мария Бакалова връчва Голямата награда на фестивала на Илия Алеков, представител на филма за България.

Филмовата драма "Лимонов" спечели голямата награда на “Синелибри“ в София

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..

публикувано на 27.10.24 в 18:48

Честваме 165 години от рождението на езиковеда Александър Балан

На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..

публикувано на 27.10.24 в 15:28