Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Месни заговезни започва преходът към дългите Великденски пости

Снимка: БТА

Винаги в неделя, осем седмици преди Великден, православните християни отбелязват Месни заговезни. По време на богослужението, Църквата припомня чрез текстовете в Светото писание картината на Страшния съд. Там са засегнати темите за греховността и възмездието в отвъдния свят, затова призивът към вярващите е по време на поста да се откъснат от злободневието и да се отдадат на добри дела – служение на ближния и благотворителност.

Месни заговезни се отбелязват в семеен кръг, а на празничната трапеза присъстват месни ястия (обикновено кокошка или петел). Това е последният ден преди постите, когато се "заговява" с месо. През цялата седмица до Сирни заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Неделята след Месни заговезни, Сирница, последната, в която се яде риба и животински храни, като сирене, мляко, яйца, и т.н. В народните традиции, това е и последната неделя, през която младите могат да се събират на хорището, да пеят и играят хора. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

д-р Мустафа Хаджи

Съпричастието е в същината на празника Курбан байрам

Хората с мюсюлманско вероизповедание в България празнуват Курбан байрам. "К урбан е арабска дума, която означава приближаване. Ч рез  жертвеното животно мюсюлманите правят всичко възможно да се доближат до милостта на Аллах" – посочва в..

публикувано на 16.06.24 в 07:45

120 години от рождението на Атанас Далчев – един от най-големите поети на България

Към Родината Не съм те никога избирал на земята. Родих се просто в теб на юнски ден във зноя. Аз те обичам не защото си богата, а само за това, че си родина моя. И българин съм не заради твойта слава и твойте подвизи и твойта..

публикувано на 12.06.24 в 10:05

Изложба в София представя древните "повелители на солта" от Провадия

В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН). Тя се посвещава..

публикувано на 08.06.24 в 15:25