След залез слънце (17 ч.) на 22 април започва Песах - един от трите най-големи празници за евреите. Като дата празникът е променлив и настъпва след 14-ия ден от пролетния месец нисан, започващ след пролетното равноденствие при появата на първия сърп на луната. Празникът продължава до вечерта на 30 април.
Песах е празник на освобождението. Думата означава отминаване, изход. С него всяка година евреите си припомнят как предците им тръгнали от Египет, за да се спасят от робство, водени от Моисей, вървяли 40 години през пустинята, за да стигнат до Обетованата земя и да станат свободен народ. Това е описано във втората книга от Тората и в Стария Завет от Библията - "Изход".
Първата вечер се нарича Седер Песах. След службата в синагогата семейството се събира вкъщи. На трапезата задължително има вино, маца (безквасен хляб), яйца, салата, печено месо с кост. Непременно се поставят чаша с вода и сол - символ на сълзите на евреите по време на робството, и още една чаша с вино за пророк Илия.
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..