Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска помощ за развитие на туризма в албанската община Булчиза

В района живее и голяма част от българското национално малцинство

6
Булчиза е с голям туристически потенциал
Снимка: bulqiza.gov.al

Проект, финансиран от България, ще повишава капацитета на служителите в администрацията на Община Булчиза, Източна Албания за развитието на селския и планинския туризъм в региона, в който живее и немалка част от българското национално малцинство в страната. 

Началото на проекта беше поставено на официална церемония в град Булчиза от българския посланик в Тирана Ивайло Киров и от кмета на местната община Фестиме Мьещри.

Представяне на проекта в Булчиза

След като благодари за българската подкрепа, в своята фейсбук страница Фестиме Мьещри написа, че дейностите по проекта са в синхрон с усилията, които общината полага за насърчаване на туристическия сектор, който е ключов за устойчивото развитие на икономиката и създаването на нови работни места в района. "Подобряването на капацитета на местната администрация е необходимо условие за осигуряване на успешен процес на планиране и развитие на агротуризма и туризма на местно ниво" – посочи кметът на Булчиза. 

Ахмет Бала, Ивайло Киров, Фестиме Мьещри

На добър час и много посетители на този „уникален и прекрасен планински регион“, пожела на свой ред посланикът ни в Албания Ивайло Киров. На представянето на проекта присъстваха и представители на българското национално малцинство от историко-географската област Голо бърдо, начело с Ахмет Бала – председател на дружеството „Българите в Албания“ и Рази Рама – председател на Етно-културното спортно дружество „Голо бърдо“.

Проектът в Булчиза се реализира чрез финансовата подкрепа на инструмента "Българска помощ за развитие", който е неразделна част от общата политика на Европейския съюз за гарантиране на сигурност в глобален план, чрез постигане на устойчиво развитие и икономическа интеграция на съседни страни и региони. Българската помощ за развитие отразява и географските външнополитически приоритети на страната ни, основаващи се на традиционните исторически, икономически и културни връзки и на географската близост със страните партньори. Във фокуса на тези приоритети попада и подпомагането на страните от Западните Балкани, в т.ч. на Албания, където българите са официално признати за национално малцинство от 2017 г.  

Вижте още:

Снимки: Община Булчиза, Фейсбук страница на Фестиме Мьещри

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Наши дарители оборудваха компютърни зали в две албански училища с етнически българи 

Обединената гимназия в с. Шищавец и Средното училище в с. Борье, община Кукъс в Албания,  в които се обучават етнически българи, се сдобиха с два компютърни кабинета благодарение на дарение, направено от Сдружение "Захари Стоянов". Учениците получиха..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

На форум във Великобритания български неделни училища обменяха добри практики

Ролята на езика за съхраняване на националното самосъзнание в чужбина, теорията и практиката в урока по български език беше акцент на форум във Великобритания, посветен на сътрудничеството между държавните институции, неправителствените..

публикувано на 14.05.24 в 16:16

Ученици от неделното училище в Солун ще проучват българските следи на Света гора

Ученици от българското неделно училище “Св. Георги Зограф” в Солун ще тръгнат по следите на българската история в Света гора, стана ясно при посещението на служебния образователен министър Галин Цоков в българския манастир “Св. Георги Зограф” в Света..

публикувано на 12.05.24 в 17:02