Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата пое дълг от още 200 млн. евро

Снимка: БГНЕС

Докато в България и Европа брояха бюлетините след парламентарните избор, Министерството на финансите продаде на 10 юни държавен дълг за 400 млн. лв. или почти 200 млн. евро. Обявено бе, че ще се емитират книжа за 200 млн. лв., но в крайна сметка бяха извадени за продажба двойно повече облигации.

Ценните книжа са с падеж след 6 години при лихва от 3,25%. Банките придобиха над 70% от облигациите, застрахователните дружества - 16,5% от ценните книжа, а пенсионните и гаранционните фондове закупиха 13%.  По-дребни инвеститори си поделиха 0,3 на сто. 


Допустимият таван за нов дълг в бюджет 2024 г. е за 11,7 млрд. лв., но ако се запази заложеният дефицит от 5,8 млрд. лв. поетият дълг трябва да е само  9,5 млрд. лв.
До края на юни централната банка ще продаде облигации за още 200 млн. лв. а до края на годината 1,75 млрд. лв.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНБ призовава държавата да води консервативна финансова политика

Растежът на националната икономика през второто тримесечие на 2025 г. се ускорява с 3,5% на годишна база. Според анализ на Българската народна банка (БНБ) от брой 3 на "Икономически преглед" основните фактори за ускорението са понижението на вноса..

публикувано на 16.10.25 в 13:50

Дискусия на тема "Еврозона" среща представители на различни институции с бизнеса

Министерството на иновациите и растежа е домакин на дискусия на тема "Еврозоната като част от пътя към икономическа трансформация". Пресцентърът на ведомството съобщава, че форумът ще бъде открит днес от 16,00 ч. от вицепремиера и министър на..

публикувано на 15.10.25 в 07:00

Няма желаещи да закупят "Лукойл Нефтохим Бургас"

Няма заявен инвеститорски интерес от нов купувач и преговори за продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Това съобщи енергийният министър Жечо Станков пред БНТ. Станков се позова на представителя на държавата в Надзорния съвет на рафинерията, в..

публикувано на 13.10.25 в 10:35