Всяка година в съботата преди големия християнски празник Петдесетница Църквата отбелязва втората за годината Задушница, която народът е нарекъл Черешова задушница, защото винаги съвпада със сезона на черешите.
В календара на Българската православна църква Задушници се отслужват в съботите преди Великия пост, преди Петдесетница и преди Архангелов ден (8 ноември).
Във всеки православен храм в страната се извършва заупокойна литургия и обща панихида, по време на която свещениците четат имената на починалите сродници на присъстващите миряни.
Прието е на този ден хората да посещават гробовете на своите починали близки, за да ги почистят и украсят с цветя. После над пръстта преливат вода и червено вино за спомен на Христовата жертва за нас и запалват църковна свещ.
Прието е да се подава варено жито, хляб или пита, вино, череши и други храни на колкото може повече хора, които да поменат с "Бог да прости!" покойниците.
В дните на Задушница вярващите не се заемат с къщна работа и отправят молитвите и мислите си за душевно спасение на починалите.
Снимки: БГНЕС, БТА
Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..