Казва, че отдавна не се чувства чужденец в България. Тук е неговият дом, научил е българския и подобно на повечето ни сънародници се вълнува от политическата ситуация в страната. Но най-голямата му страст, това, което изпълва дните му със светлина и смисъл, са старите български килими. Нидерландецът Якоб ван Белейм живее от близо 16 години в България. Той е колекционер и горд собственик на над 900 автентични килими от всички краища на страната. Наскоро част от тях бяха представени на специална експозиция в Париж, организирана от БКИ .
Вижте: Старинни български килими в галерията на Българския културен институт в Париж
Но как се заражда интересът му към българското килимарство? В родината си Якоб бил издател на правна литература, но душата му била другаде. Твърди, че открай време е почитател на нашенския фолклор. Затова работил и като хореограф на групи за български, румънски и унгарски народни танци. Той е и основател на хор "Чубрица" в Амстердам – един от най-дълголетните хорове за български фолклор извън страната ни. Признава, че една от причините да се премести в България е че у наскултурното наследство съжителства с живите традиции. "Миналото не само че е представено в музеите, то е все още част от живота на българите", казва Якоб. През 2007 г. нидерландецът се установява в град Котел, където се сдобива с голяма дървена къща близо до Етнографския музей, съдържащ богата сбирка на котленски килими:
"Реших да украся всичките ми 8 стаи и коридорите с много красиви котленски килими, както повелява традицията. И хората, като разбраха, че съм склонен да купя техни килими, започнаха да идват и да ми ги предлагат. С течение на времето във всяка стая бях натрупал един върху друг по 3, 4 и дори по 5 килима. И така започнах да се интересувам от българската килимарска традиция, да чета научна литература и да издирвам стари образци не само от Котел, но и от Чипровци и други части на България. По време на едно мое пътуване в Турция, близо до град Коня открих голямо количество от антични чипровски килими. И имах късмета да се сдобия с безценни екземпляри и да ги върна обратно в тяхната страна на произход. Така започна всичко" – спомня си колекционерът.
Вижте още :
Освен от килимите и фолклора, Якоб е очарован и от българската природа. Пребродил е надлъж и шир повечето ни планини. Дори известно време се е занимавал с туристически бизнес:
"В първите години имах и своя фирма за културен и еко туризъм. Водих групи, предимно чужденци, понякога и българи, в планините около Котел, които познавам наизуст. Показвах им Котел, Жеравна и природните дадености наоколо. Организирах и т.нар. етно срещи. Единият ден гостите ми посещаваха домове на българи, на следващия ходиха при каракачаните, после гостуваха на турците, на ромите и пр. Така те се запознаваха с местните занаяти, с кухнята, с музиката им" – твърди Якоб.
Зимите в Котел обаче са тежки, а с напредване на възрастта нидерландецът имал нужда от по-лесен достъп до медицински и други услуги. Затова преди време той се премества във Велико Търново, където участва активно в обществения живот. Член е на партия "Зелено движение", а доскоро беше и общински съветник.
Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) . В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..
Той работи една от най-престижните и най-интересните професии. Лицето му е познато по цял свят, но хората обикновено си го представят с долепена до брадичката цигулка Страдивари. Гост на Радио България е Райнер Хонек, концертмайстор на прочутия..