Етнически българи, посещаващи над 40 училища в Молдова, ще изучават още един час български език и литература през тази учебна година, предвижда програма на тамошното образователно министерство. Целта е сънародниците ни да усвоят добре литературния български език.
“Те съхраняват диалекта на българския език. Ние трябва да им помагаме да учат и литературния български език. Това им дава възможност да четат българска литература. Когато знаеш литературния език, по-леко ти се дава и “Под игото” на Вазов, а това води към обогатяването на езика”, казва Иван Думиника, историк с български корени, преподавател в Комратския държавен университет и ръководител на служба “Политики” в областта на междуетническите отношения в Министерството на образованието и изследванията на Молдова.
Учебната програма предвижда и една нова дисциплина – История, традиции и култура на българския народ.
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50 преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г...
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров..
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не..