Едно необичайно откриване на новата учебна година направиха учениците и учителите от българско училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим и Флоренция. На събитието присъстваха посланикът на България в Италия Н.Пр. Костадин Коджабашев, както и Монсеньор Йовко Пищийски – първият български дипломат при Светия Престол. Сред официалните гости бяха главният редактор на Националното издателство "Азбуки" и художничката Дора Николова Битау – разказа за Радио България създателката на школото Венета Ненкова, председател на Културна асоциация "Паралел 43".
Специални благодарности екипът на училището изказа към доц. Емилия Занкина – декан и зам. ректор на американския Temple University, приела под крилото си неделното училище, предоставяйки уникалната университетска база на българските деца. А локацията е повече от удобна, тъй като от тази учебна година римският филиал на американския университет се помещава в самия център на италианската столица – на прочутия площад "Испания" (Piazza di Spagna).
Българчетата в Рим откриха учебната година по родна традиция, на 15 септември, като бяха специално изненадани от Българския културен институт в Рим, който им поднесе прекрасен подарък – спектакъл на Бургаския куклен театър "Кокошка с брошка".
Освен оригиналната музикална програма подготвена от учениците, водеща линия в празничния ден бе представянето на съвместно издадената двуезичната книга "Пламенни надежди" на италианския католически свещеник отец Анджело Габриеле Джорджета.
Книгата е посветена на 350-годишнината от смъртта на българските будители Петър Парчевич, Петър Богдан Бакшич и Филип Станиславов, както и на 400-годишния юбилей от създаването на първото българско хуманитарно училище в Чипровци през 1624 г. Книгата е с предговор на проф. Лилия Илиева, открила историческия труд на Петър Богдан Бакшич – "За древността на бащината земя и българските дела".
"От страниците на книгата разбираме, че основател на училището е епископ Илия Маринов, а в него учат 60 деца православни и католици, които след това ще станат отлични търговци и занаятчии – разказва ни културологът Венета Ненкова, председател на Асоциация "Паралел 43" в Рим. – В училището са изучавали българска, латинска и турска граматика, но там се зараждат и идеите за едно свободно и мирно общество. Там ще бъдат възпитани деца, които ще замечтаят за Свободата и ще работят за нея. Защото именно в Чипровци се заражда идеята за национално освободително движение, което ще обхване няколко поколения активни българи, търсещи връзки и помощ от силните европейски управници и народи. Въстанието ще избухне, но за съжаление през 1688 г. ще потъне в кръв заради предателство."
От българското училище "Асен и Илия Пейкови" са възстановили герба на възрожденското училище в Чипровци, на който са изобразени корона с два лъва и два козела, и го предоставят на всички български училища в родината и по света, които искат да съхранят паметта за миналото и историята на българското училище – сподели още Венета Ненкова.
"Лъвовете са символ на висшата божествена мощ, на благородството, благоразумието и справедливостта. Козите са превъплъщение на духовния стремеж към нови висоти. Тези два символа са изобразени с изплезени езици заради "злите езици", които подкопават и разрушават духовните стремежи – пояснява Ненкова и допълва: – Историята се оказва не съвсем точна наука и често новите открития преобръщат старите представи и знания. Искрено се надяваме да бъде поправена историята относно създаването на първото училище в България, което предхожда с 211 години училището в Габрово. Кръглата годишнина съвпада и с 10- годишнината от създаването на българското училище в Рим."
Ръководителите на училището изразяват благодарност към Министерството на образованието и науката в България, които ревностно поддържат учебното заведение, както и на Наталия Михалевска и Ваня Балчева за създаването на програмата "Неразказаните истории на българите", вдъхновена именно от работата на римското училище.
Благодарение на тази програма учениците и преподавателите от училище "Асен и Илия Пейкови" ще продължат да се занимават с преводи на документи, които закупуват от Ватиканските архиви, да правят филми, да превеждат книги и да пишат нови.
През януари, с финансовата подкрепа на МОН в България и европейската програма "Еразъм+", е заснет и филм, посветен на важните годишнини, който ще бъде представен в Рим за Деня на българските будители.
Вижте още:
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на образованието на Молдова, предава БТА. Посланикът обсъди с учениците и студентите европейския..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на България в Атина, Гърция, отправи покана към местната българска общност в 16.00 ч. да поднесат..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..