Процедурата за проекти за съхранение на ток от ВЕИ по Плана за възстановяване и устойчивост е открита и по нея вече се приемат съответните предложения. Парите са много, сроковете кратки, а условията, на които трябва да отговарят кандидатите, никак не са малко.
Мярката е известна като RESTORE и е част от раздела "Нисковъглеродна икономика" на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Целта ѝ е да осигури възможност за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс на страната, като едновременно с това се изгради и необходимата инфраструктура за нейното съхранение.
В рамките на инвестицията ще бъде подкрепено изграждането и въвеждането в експлоатация на национална инфраструктура от съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници с поне 3000 MWh капацитет.
Бюджетът на дългоочакваната мярка е над 1.15 млрд. лева, от които могат да се възползват малки, средни и големи предприятия. Помощта за проект не трябва да надвишава 50% от разходите за него, или не повече от 371.6 хил. лв. (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет.
Крайният срок за подаване на предложения за изпълнение на инвестиция е до 21 ноември. Одобрените проекти трябва да са ясни до януари 2025 г. и веднага след това да започне подписването на договорите и реализацията на проектите.
Инвестицията трябва да се реализира най-късно до 31 март 2026 г. Повече информация по темата и начините за кандидатстване ще откриете ТУК.
Очакваното приемане на единната европейска валута от 1 януари 2026 година е една от множеството теми, разделяща обществото. Освен повод за политически престрелки, еврото е повод и за притеснения у част от българските граждани...
Либерализацията на пазара на електроенергия за бита, т.е. битовите потребители да излязат на свободната борса на ток, на която от години са предприятията, се отлага. Поне засега. Реформата трябваше да влезе в сила от 1 юли тази година и..
През последните няколко години пазарът на недвижими имоти в България бележи постоянен ръст. Заговори се за ценови балон, който започна сериозно да се раздува още в периода на пандемията, а очакванията за спукването му така и не се реализират. Напротив...