Страната ни може да загуби 2 млрд. лв. европейско финансиране заради неприетите от парламента промени в Плана за възстановяване и устойчивост, новата глава към него и актуализираната пътна карта за климатична неутралност, съобщи служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова.
“Можете да прецените за каква загуба става дума, защото ние все още сме на второ плащане и не можем да подадем искане за трето, за четвърто, ако не изпълним две или три от инвестициите. По второто плащане може да се наложи да върнем част от средствата, които сме получили по първото плащане”, заяви министърът.
Промените по плана трябва да бъдат изпратени до средата на октомври т.г., за да успее Европейската комисия да ги приеме. При евентуална загуба на финансирането средствата не се калкулират в проектобюджета за догодина, поясни Людмила Петкова. Тя допусна, че това може да застраши критериите за фискална устойчивост, необходими за въвеждане на еврото у нас.
Премиерът Росен Желязков и вицепремиерът Томислав Дончев отмениха предвиденото за днес заседание на Националния тристранен съвет за проекта на бюджет за 2026 година, след като работодателските организации безпрецедентно решиха да не участват в..
Макар приемането на еврото да е важна стъпка, само по себе си то не гарантира по-висок жизнен стандарт. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева на конференцията в София - "България на прага на еврозоната".Тя..
Министерството на финансите и Българската народна банка организират днес от 09,00 ч. конференция на високо равнище на тема "България на прага на еврозоната". Тя ще се проведе в резиденция "Бояна" и е част от комуникационната кампания за въвеждане на..
Премиерът Росен Желязков и вицепремиерът Томислав Дончев отмениха предвиденото за днес заседание на Националния тристранен съвет за проекта на бюджет за..