Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път в българската експедиция до Антарктида ще има и учени от Гърция

Снимка: БТА

Президентът Румен Радев връчи националния флаг на участниците в 33-ата българска експедиция до Антарктида. На церемонията в президентството знамето прие ръководителят на полярниците ни проф. Христо Пимпирев.

Корабът
За трета поредна година нашата експедиция ще плава към Ледения континент с български изследователски кораб - "Св. св. Кирил и Методий". За първи път в българската експедиция ще се включат и двама учени от Гърция. Единият от тях се занимава с астрофизика и в Антарктида, съвместно с българските учени, ще прави астрономически наблюдения. Другият ще проведе психологически тестове, за да види как се отразява на хората животът в изолирани места.


Президентът получи от проф. Пимпирев екип, с който и той да се включи в експедицията до Антарктида, а Радев изрази готовност да отиде, ако по това време няма консултации за съставяне на кабинет.


България започва своята полярна дейност в Антарктика през 1967-1969 г., когато български метеоролог участва в XIII Съветската антарктическа експедиция. През 1987/88 е организирана Първата българска антарктическа експедиция.


Вижте също:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Председателката на Народното събрание Наталия киселова и президентът Румен Радев

Наталия Киселова очаква КС да сложи край на спора за референдума за еврото

Конституционният съд (КС) ще допусне частично искането на президента. Това каза председателят на парламента Наталия Киселова пред БНТ. КС е длъжен да образува дело. Спорът ще е дали искането на държавния глава е допустимо в цялост или частично,..

публикувано на 25.05.25 в 11:39

Срокът за Националната научна програма за полярни изследвания е удължен до края на 2027 г.

С решение на Министерския съвет срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания "От полюс до полюс 2022-2025 г." е удължен до края на 2027 г., съобщи БТА. Според правителствената пресслужба едно от основните направления на..

публикувано на 25.05.25 в 10:10
Бари Снимка: Българо-италиански център „Да Винчи“

Морските градове Бургас и Бари с идея за ползотворно сътрудничество

От Бургаската търговско-промишлена палата съобщават, че по идея на Българо-италианския център " Да Винчи" и неговия председател д-р Иво Барзов е предприета инициатива за изграждане и задълбочаване на връзките между Бургаския регион и този на италианския..

публикувано на 25.05.25 в 09:15