На 10 ноември 1989 г. пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия сваля от власт своя генерален секретар и председател на Държавния съвет Тодор Живков. Така започва символичното начало на прехода от еднопартийна система към демокрация и пазарна икономика.
Демократично избраният президент Жельо Желев (1990-1997 г.) определя падането от власт на комунистическия диктатор като “преврат”.
Д-р Петър Берон за първите крачки на българския преход и демокрацията днес
Паметниците на тоталитарното минало стоят на мястото си, почти няма монументи за жертвите
Първият голям митинг, организиран от КТ “Подкрепа” и “Екогласност”, се провежда на 18 ноември 1989 г. на столичния площад пред храм-паметника “Св. Александър Невски”. Месец по-късно се учредява опозиционната политическа формация Съюз на демократичните сили.
Според историци за начало на прехода трябва да се смята 19 януари 1990 г., когато е отменен чл. 1 в Конституцията за ръководната роля на БКП.
През 2000 г. Народното събрание обявява със закон комунистическия режим за престъпен.
Проектодокладът за напредъка на Северна Македония по пътя на европейската ѝ интеграция е гореща балканска тема в последните седмици, след като докладчикът Томас Вайц включи в документа понятия като "македонска идентичност" и "македонски език" –..
И третият вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите депутати от ГЕРБ-СДС, "БСП – Обединена левица", ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 народни представите..
Външният министър Георг Георгиев се срещна с посланици и дипломати от държавите членки в ЕС, САЩ, Канада, Обединеното кралство и Швейцария в България. Дипломатите бяха подробно запознати със засилващите се тенденции на институционална..