На 10 ноември 1989 г. пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия сваля от власт своя генерален секретар и председател на Държавния съвет Тодор Живков. Така започва символичното начало на прехода от еднопартийна система към демокрация и пазарна икономика.
Демократично избраният президент Жельо Желев (1990-1997 г.) определя падането от власт на комунистическия диктатор като “преврат”.
Д-р Петър Берон за първите крачки на българския преход и демокрацията днес
Паметниците на тоталитарното минало стоят на мястото си, почти няма монументи за жертвите
Първият голям митинг, организиран от КТ “Подкрепа” и “Екогласност”, се провежда на 18 ноември 1989 г. на столичния площад пред храм-паметника “Св. Александър Невски”. Месец по-късно се учредява опозиционната политическа формация Съюз на демократичните сили.
Според историци за начало на прехода трябва да се смята 19 януари 1990 г., когато е отменен чл. 1 в Конституцията за ръководната роля на БКП.
През 2000 г. Народното събрание обявява със закон комунистическия режим за престъпен.
Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че македонският въпрос не е затворен, защото Европейският съд по правата на човека е постановил, че правата на хората с македонско самосъзнание в България не се зачитат. Думите му пред държавната медия..
Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор със специалния представител на ЕС за диалога Белград - Прищина и Западните Балкани Мирослав Лайчак. По време на разговора бяха обсъдени аспекти от процеса на европейската интеграция на държавите от..
На срещата с председателя на Еврокомисията бе важно да потвърдим взаимното доверие между новото българско правителство и новата комисия. Това каза пред журналисти премиерът Росен Желязков след среща в Страсбург с Урсула фон дер Лайен. "Споделихме..
Министърът на външните работи на България Георг Георгиев се включи в работна закуска, посветена на справянето с незаконната миграция и последствията от..