На 10 ноември 1989 г. пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия сваля от власт своя генерален секретар и председател на Държавния съвет Тодор Живков. Така започва символичното начало на прехода от еднопартийна система към демокрация и пазарна икономика.
Демократично избраният президент Жельо Желев (1990-1997 г.) определя падането от власт на комунистическия диктатор като “преврат”.
Д-р Петър Берон за първите крачки на българския преход и демокрацията днес
Паметниците на тоталитарното минало стоят на мястото си, почти няма монументи за жертвите
Първият голям митинг, организиран от КТ “Подкрепа” и “Екогласност”, се провежда на 18 ноември 1989 г. на столичния площад пред храм-паметника “Св. Александър Невски”. Месец по-късно се учредява опозиционната политическа формация Съюз на демократичните сили.
Според историци за начало на прехода трябва да се смята 19 януари 1990 г., когато е отменен чл. 1 в Конституцията за ръководната роля на БКП.
През 2000 г. Народното събрание обявява със закон комунистическия режим за престъпен.
България разглежда съдебното дело и присъдата срещу Люпчо Георгиевски като политически мотивирани, заяви министърът на външните работи Георг Георгиев. Той прие във външно министерство председателя на вече заличеното българско сдружение от Битоля..
Българският президент Румен Радев заяви, че София никога не е налагала вето на Северна Македония по пътя ѝ към ЕС, предаде БГНЕС. Радев даде съвместна пресконференция в Тирана с македонския президент Гордана Силяновска-Давкова и албанският..
България ще продължи да подкрепя евроинтеграцията на Албания, която доказва, че може успешно да осъществява реформи в името на европейското бъдеще на региона. Това заяви президентът Румен Радев на среща в Тирана с албанския си колега Байрам Бегай,..