На 10 ноември 1989 г. пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия сваля от власт своя генерален секретар и председател на Държавния съвет Тодор Живков. Така започва символичното начало на прехода от еднопартийна система към демокрация и пазарна икономика.
Демократично избраният президент Жельо Желев (1990-1997 г.) определя падането от власт на комунистическия диктатор като “преврат”.
Д-р Петър Берон за първите крачки на българския преход и демокрацията днес
Паметниците на тоталитарното минало стоят на мястото си, почти няма монументи за жертвите
Първият голям митинг, организиран от КТ “Подкрепа” и “Екогласност”, се провежда на 18 ноември 1989 г. на столичния площад пред храм-паметника “Св. Александър Невски”. Месец по-късно се учредява опозиционната политическа формация Съюз на демократичните сили.
Според историци за начало на прехода трябва да се смята 19 януари 1990 г., когато е отменен чл. 1 в Конституцията за ръководната роля на БКП.
През 2000 г. Народното събрание обявява със закон комунистическия режим за престъпен.
Президентът Вучич предлага на опозицията допитване, дали да остане на власт Сърбите не вярват, че решението на политическата криза в страната може да е "консултативен референдум" за доверие към президента, както поиска държавният глава..
Външният министър на Северна Македония Тимчо Муцунски е провел телефонен разговор с новоизбрания външен министър на България Георг Георгиев, определяйки го като приятелски. "Поздравих го за избирането му и изразих решимост да укрепим..
Президентът Румен Радев се срещна с посланика на Държавата Палестина у нас Насри Халил Салим Абу Джейш. Радев приветства постигнатата договореност за прекратяване на огъня в Газа и освобождаването на заложниците. Той изрази надежда, че това ще..