По неофициални данни в Япония са се установили за постоянно не повече от 600 българи. По техни думи, сред японците има много топло и приятелско отношение към България. Не е мит, че в Япония познават страната ни като "родината на киселото мляко", но също така е неоспорим факт, че през символиката на този разпознаваем продукт, протичат различни културни и икономически контакти между японци и българи. За японците България е страна с красива и съхранена природа и с добри и гостоприемни хора. За българите пък, най-силно впечатление прави безупречният ред и педантичната толерантност в отношенията между хората в Страната на изгряващото слънце. "Японците като че са създадени за суров и труден живот, така че се опитват въпреки обстоятелствата да могат да преодоляват задружно трудностите, пред които са изправени" – казва нашата сънародничка Юлияна Антонова – Мурата, която дълги години живее в Япония и работи за сближаване на двата народа.
"Там никой не е повече от другия. Японецът се отнася към всичко с търпение и дава максималното от себе си и в работата си, за колектива, и за семейството си" – каза неотдавна Юлияна Мурата в интервю за Радио България.
Сега, 55 години след първото международно изложение в Осака, страната ни отново се завръща със свой павилион в Япония. България е сред участниците на ЕКСПО 2025, което беше открито през април месец и продължава до октомври в търговската столица Осака. При първото ни участие на изложението през 1970 г., сред посетителите на българския щанд бил и тогавашният император Хирохито. Той опитал българското кисело мляко и останал изключително впечатлен. Новината бързо се разчула и скоро родното кисело мляко станало предпочитана храна за японците.
С него е свързан и "Лакто-чан" – настоящият талисман на българския павилион. Името на усмихнатото човече, което е специален символ на страната ни за ЕКСПО 2025, съчетава названието лактобацилус булгарикус /Lactobacillus bulgaricus/ и японската наставка "чан", която пък се добавя към имена на близки приятели в Япония в знак за проявен интерес, нежност и привързаност. На изложението в Осака се представят над 160 държави с интерактивни експозиции и демонстрации на авангардни технологии като изкуствения интелект и роботиката.
18 май беше официалният Ден на България в рамките на световния форум. На официалната церемония на Българския щанд присъства и президентът на Румен Радев. В приветствието си той открои отношенията на искрено приятелство между България и Япония като важен приоритет за българската външна политика. И отбеляза още, че нараства интересът на японския бизнес към възстановяване и завръщане на дейността им в България. По думите на държавния глава, японците осъзнават предимствата на България в областта на високите технологии, иновациите, изкуствения интелект, както и нашето стратегическо географско положение и високо квалифицирания човешки капитал. За това подсказва и статистиката. Само за един месец българският павилион на ЕКСПО 2025 в Осака е посетен от 50 хиляди души. Очаква се над 30 млн. туристи да посетят Осака в рамките на изложението.
Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава" ще осъществи най-амбициозното си издание досега - "Легионите на Мизия", от 13 до 15 юни в три антични крепости на територията на Област Плевен. Това са крепостта "Сторгозия", древноримският град Улпия..
Парите в брой в България са над 30 млрд. лева. Асоциацията на българските банки призовава гражданите да ги внесат преди въвеждането на еврото, обясни пред БНР главният секретар на сдружението Джеймс Йоловски. През юни се очакват положителни..
С молебен за здраве, отслужен от видинския митрополит Пахомий, започна вторият ден от 20-ата Световна среща на българските мудии, организирана от Българската телеграфна агенция. Участниците посетиха музея и иконописната зала на Клисурския манастир..
Българинът вече разполага с брутно богатство от над 1 трилион лева, сочи проучване на Експертния клуб за икономика и политика, публикувано наскоро...
В "България днес" на 28 Май слушайте: 01:33..
Харизматична личност, с фино чувство хумор и усет за мярка и естетика – това научаваш още при първа среща за журналиста, преводач и водещ на..