Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над Западна България ще вали, по Черноморието ще е слънчево

Снимка: БТА

Във вторник минималните температури ще са от 15° до 21°, в София 15°. През деня ще е слънчево. Над Западна и Централна България, ще се заоблачава и на много места ще има краткотрайни валежи, главно в планините временно интензивни и с гръмотевици. Остават и условията за градушки. Вятърът в западните райони от страната ще е слаб от север-северозапад, в Дунавската равнина ще е умерен и временно силен. След обяд, в източните райони вятърът също ще се усилва. Максималните температури ще бъдат между 25° до 27°, във високите полета в Югозападна България до 34°- 35°, за столицата ще е около 27°.


По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, след обяд – умерен бриз от изток. Максималните температури на въздуха ще са между 29° и 31°. Температурата на морската вода е 26°-27°. Вълнението на морето ще е 2-3 бала, с тенденция на усилване.

В планините ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици ще има главно в масивите в Западна България. На места там явленията ще са интензивни и с условия за градушки.  Максималната температура на надморска височина от 1200 м. ще е около 22°, на 2000 м. - около 15°.

В сряда ще има повече слънце, краткотраен дъжд в следобедните часове ще превали само на места в планините и планинските райони на Югозападна България. 

На Балканите, над западната половина на полуострова облачността ще е по-често значителна и на отделни места ще превали и прегърми. В останалите райони ще е предимно слънчево.

В Атина ще е 32°, в Белград 27° и в Букурещ ще е 36°. В Истанбул ще е до 31°.

В останалата част от Европа – над Скандинавския п-ов ще е ветровито, облачно, със значителни валежи от дъжд, а във Финландия, Прибалтика, Северна Полша и на места в Централна Европа облачността ще е значителна. Там ще има кратки валежи от дъжд с гръмотевици. Предимно слънчево ще бъде на Пиренейския п-ов и Франция, както и в по-голямата част от Италия. Слънчево време ще преобладава в Молдова и Украйна.

В Рим ще е 33°, в Мадрид се очакват 39°. В Париж ще е 24°, в Лондон ще е до 23°. В Берлин се очакват също 23°. В Москва термометрите ще сочат 25°.

В Торонто ще е топло до 28° и облачно. В Ню Йорк също ще е облачно и по-топло до 31°.  В Чикаго ще е облачно със слаб дъжд и ще е до 28°. В Лос Анжелис ще е слънчево горещо до 32°.



Редактор: Иво Иванов

По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Правителството предвижда до 7 500 лв. за пострадали от наводненията домакинства

На днешното заседание на Министерския съвет са одобрени средства в подкрепа на пострадалите от наводненията, съобщи на брифинг министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  "По 3000 лв. ще се дават като допълнителна подкрепа за..

публикувано на 08.10.25 в 12:36

Проф. Калин Георгиев: Бесарабските българи съхраняват корените си непринудено

Българската интелигенция, която в голямата си част е демократично настроена, трябва да бъде популярна сред украинските българи. Същевременно цялата украинска култура и украинска интелигенция трябва да могат да достигнат до нас. Такова мнение..

публикувано на 08.10.25 в 11:17

Природата или човешкото безхаберие са в основата на наводненията по Черноморието

Отиващата към края си 2025 година не остана изключение от черната статистика по отношение на природните бедствия на територията на България. Суша, пожари, а след това последваха и наводненията. И макар след всяко подобно бедствие да се говори за мерки,..

публикувано на 08.10.25 в 10:40