Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Дневникът на Девлин” разкрива дълбоко пазени тайни от английската история

След като в „Писмото на Росети” американската авторка Кристи Филипс разгада мистерията около Испанския заговор срещу Венеция, в продължението „Дневникът на Девлин”, тя тръгва по следите на дълбоко пазени тайни от английската история: имало ли е таен договор между Чарлз II и Луи XIV, какво представлява той и каква е истината за смъртта на принцеса Хенриета-Анна.

В новия си роман „Дневникът на Девлин”, Кристи Филипс отново умело преплита реални и измислени събития, за да пренесе читателите през времето. Тя създава две еднакво завладяващи и динамични сюжетни линии, като с лекота преминава от миналото към настоящето. Тайни, политически заговори и убийства, любов и отмъщение отново събират двамата учени, познати ни от „Писмото на Росети“. Пред тях постепенно се разкриват тайните на мрачното минало на Лондон и също толкова загадъчното настояще на Кеймбридж. Те разбират, че събития отпреди триста години имат последствия и днес.

Американската авторка Кристи Филипс прекарва дълго време в проучване на английската история. Отправя се на двуседмично пътуване в Лондон и Кеймбридж и обикаля местата, за които пише. Посещава и Британската библиотека, където вижда лично някои от книгите, които вече е прочела. В залата с ръкописите на редките книги е разгледала документите на Клифърд, сред които са писмата, разменени между Чарлз II и Луи XIV, и вариант на тайния договор от Дувър. Смятат се за толкова ценни, че когато е помолила да ги види, са я настанили на специално бюро и две библиотекарки стояли  постоянно до нея.

Кристи Филипс сравнява времето на Реставрацията (1660 г. - 1685 г.) с периода на шейсетте години на ХХ век, тъй като според нея и двете епохи се характеризират с бурни социални промени, разцвет на изкуствата и науките и по-голяма свобода за жените. Освен това е имало много секс, алкохол, наркотици и наистина, наистина лошо поведение, което е вдъхновение за страхотни истории.

Чуйте повече за романа от преводача му Паулина Мичева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50
Снимката е илюстративна

"Форум", 16.05.25: "Локалите" - от безпътицата до психологически и социален проблем

В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...

публикувано на 16.05.25 в 19:20

Най-новите данни за демографския профил на работната сила в България

В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ)  при БАН. Тя разгледа  тенденциите в развитието на  5 ключови демографски параметри на работната сила  през периода 2016-2023 г. През целия период..

публикувано на 16.05.25 в 18:25
ФЖМК

ФЖМК - 50 години отговорност и развитие

Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..

публикувано на 16.05.25 в 16:53
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24