Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За бирения снобизъм, естетиката и най-новите пивоварски проекти в света - директно от Mondial de la bière 2014

Един от най-големите бирени изкуствоведи у нас - Людмил Фотев се завърна с пълна торба интервюта с най-големите експерти в пивоварския свят и най-изтънченото жури в същият този свят.

В звуците по-долу в ефира на "Джинджифил" ви предстои аудио среща с Рено Гуен от Квебек, който обожава две неща - бирите в американски стил и музиката от 60-те и 70-те години, той комбинира тези две страсти и в производството на собственото си пиво. Заради музикалното си вдъхновение, Рено Гуен е нарекъл бирите си "Джаз", "Мелъди" и "Джубокс".

Освен това ще чуете историята на Жан-Клод Колен, който е работил като рок-журналист, обикаляйки фестивалите в Англия през 60-те и 70-те, как е сътворил бирения салон в Страсбург, защо бирата е най-дружеското питие. Той разказва и за бирения снобизъм и неизбежността от него, ако искаме тя да се разпространява. Според него бирените марки гиганти са много важни, защото те дават много средства за разпространението на бирата изобщо, за това да се говори за бира.

Идва ред и на срещата с една изтънчена дама - Жаклин Ларивен, която е директор комуникации на Съюза на пивоварите във Франция, съществуващ, забележете, от 1890-та! С нея Людмил Фотев ни прави съпричастни на последното голямо възраждане на френското пивоварство - в края на 19-ти век има около 3000 пивоварни, през 90-те броят им е спаднал до 12, а сега са над 650. От нея ще научим и за нуждата от специализирана литература, за да се разбере, че няма само една бира, а съществува сериозно разнообразие, което позволява на всеки да намери подходящата за себе си и за момента или сезона. Тенденциите, според Жаклин Ларивен са бирите да се съчетават с доброто хранене, с различни сирена и десерти, особено тъмните с шоколадов и кафеен привкус.

Последната ни среща е с Луис Шанд, маркетинг директор на Брюмейстер, Шотландия. За негово съжаление, Шотландия си остава част от Обединеното кралство. Специално за референдума те лансират  две бири - Yes и No. В пресата казахме - всеки глас получава по една бутилка. Нямам окончателните проценти, но засега, тези, които са се записали, 92% са за Yes. Така че, любителите на бирата в Шотландия според нашето проучване са за Yes. Но Yes в ЕС. За всички крафт-пивоварни е много по-добре да сме в ЕС. Не само заради свободната търговия, а и заради субсидиите, които ни позволяват продуктите ни да се промотират в страните-членки - например моето пътуване тук е 45% покрито от такива програми.

От него обаче ще чуете и за коледната бира с пудинг вътре, както и за бирата с джинджифил и тази с карамелизирана печена тиква. Една бистра шотландска вода пък може да ви се допие, освен пиво, когато чуете Луис Шанд да разказва за филтрирането на водата през шотландските скали. Луис Шанд е производител на най-силната бира в света в момента - 67,5%.

"Бирата не е само вкус, но и история" казва Шанд и проектира новия си бирен проект.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00