Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Илинден" е един от столичните райони с въведени т.нар. "зелени острови"

Снимка: архив

Кметът на "Илинден“ Емил Бранчевски е доволен от почистването на района по време на снеговалежите. По думите му, големите булеварди са се почиствали дори в малките часове на денонощието.

"Забави се почистването в малките улички, което е разбираемо, но ние се съсредоточаваме първо върху критичната инфраструктура около детски градини и училища, около Националната кардиологична болница, където още на следващия ден бяха почистени и тротоарите. Не сме получавали някакви сериозни оплаквания от граждани. Смея да твърдя, че в моя район добре се справиха колегите“, каза Бранчевски.

Емил Бранчевски

"Илинден“ е един от столичните райони, в който са въведени т.нар. "зелени острови“ за разделно събиране на отпадъци от домакинствата.

"Това е работещ модел. Миналата година при нас, в кв. "Захарна фабрика“ се изградиха пет „зелени острова“, в които има пет различни контейнери. Наблюдаваме активно участие от страна на гражданите и аз го отчитам като успех“, обясни Емил Бранчевски.

По думите му, най-важното е да се обърне внимание на това кой колко отпадъци изхвърля, за да може всеки да плаща според боклука, който генерира.

В момента тече обществена поръчка в Столичната община за разширението на "зелените острови“ в кв. "Захарна фабрика“.

Кметът на 'Илинден“ добави, че със затоплянето на времето ще започнат текущи ремонти на улиците и тротоарите в района. По думите му миналата година почти нищо не е свършено в района, тъй като голяма част от времето е прекарал в съда.

"За да докажа, че отстраняването ми беше подготвено, както медиите обичате да използвате думите "бях сготвен", посочи Емил Бранчевски.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 4 години: 1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник

1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..

публикувано на 08.04.25 в 10:09
Симона Василева от платформата #soSofia

Започва кампанията “Символът на квартала”

Независимата платформа #soSofia започва кампанията “Символът на квартала”, в която гражданите на 12 от емблематичните софийски квартали, ще номинират и избират своите отличителни културни емблеми. “Започваме с 12 квартала, тъй като не можем да обхванем всички райони и квартали на София - те са доста. Намираме тези 12 за представителна извадка,..

публикувано на 08.04.25 в 09:03

Започва дълго чаканият ремонт на бул. “Ал. Стамболийски” в София

Столичната община започва дългоочаквания ремонт на бул."Ал.Стамболийски“ на 8 април. Обновяването на столичния булеварда ще започне в участъка между ул.“Западна“ и бул. “Константин Величков“. "Строителните дейности за реконструкция на един отдавна очакван от софиянци и особено от жителите на западните квартали от район „Красна поляна“ ще бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 08:18

Спират снеговалежите, но остава студено

В много райони вятърът ще стихне. Само в Дунавската равнина ще духа слаб и временно умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, по високите полета и котловините - до минус 8°, за София - около минус 7°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През днешния ден ще има разкъсана, след обяд временно..

публикувано на 08.04.25 в 07:10

"Форум", 07.04.25: Освен еврозоната има и други важни теми за държавата!

Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..

публикувано на 07.04.25 в 18:39
Костадинка Тодорова и Давид Регал

Как един испанец от Лорка заживя в Разлог

Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..

публикувано на 07.04.25 в 17:46