Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поход за Независимост - апел за по-достъпна градска среда в София

Наличието на рампа към някоя сграда не е достатъчно, за да смятаме, че градската среда е достъпна
Снимка: Георги Корнейков, БНР
В София днес се проведе традиционният Поход за Независимост, на който хора с увреждания отново отидоха пред държавни институции, за да напомнят, че за тях българската ни столица остава сред най-недостъпните градове.

В апела за подкрепа на проявата организаторите казват:
...Няма смислен и удовлетворителен отговор на въпроса защо се случва така. Българската нормативна уредба е сред най-добрите за уреждане на материята, свързана с физическата достъпност на градската среда. Законът за устройство на територията предвижда категорично изискване към инвеститорите на обекти за публично ползване, според което те трябва да бъдат достъпни за хора с увреждания. Наредба на министерството на регионалното развитие и благоустройството въвежда технически норми за достъпност - прекрасно разработени, но неприлагани в инвестиционния процес. И най-накрая, Законът за защита от дискриминация в кратък, но съвършено ясен текст, определя за „пряка дискриминация“ поддържането и изграждането на недостъпна среда.
Малко са европейските държави, в които има толкова подробни и логически свързани норми за достъпност… Малко са и европейските градове с кметска управа, в която на високи постове са назначени хора с увреждания, какъвто е случаят със София… И в същото време София е сред градовете с най-много бариери пред мобилността на хората. И тук не става въпрос само за хората в инвалидни колички - онези с временни затруднения, родители с детски колички, възрастни хора, всички те са сериозно затруднени в придвижването си през градовете на България, а за София да не говорим.

Чуйте повече за организацията и повода за този поход от Нина Жишева от Центъра за независим живот.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24

J.Pank се завръща в играта в ДОМ

След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие.  Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Снимка: БГНЕС, UAE Presidential court

Седмицата в САЩ: Тръмп в Близкия Изток, бежанци от Южна Африка и процесът срещу Диди

В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..

публикувано на 16.05.25 в 15:50
Мария Косса

Седмица на Африка в София разкрива красотата на екзотичния континент

Седмица на Африка организират първият африкански културен център “Африкая” и Мария Косса по повод деня на Африка – 25 май. По този повод от 17 до 26 май ще бъде отбелязана и Седмица на Африка с редица събития . Събитието е символ на градивно сътрудничество, междукултурен диалог, обогатяване културния и социалния живот на София. Една от целите на..

публикувано на 16.05.25 в 15:45
Величка Таседжикова

Децата, които идват с градски транспорт, не са в клас. Следващата седмица са зрелостните изпити!

От Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ) излязоха със следната позиция, изразена по повод стачката в столичния наземен градски транспорт: "Както всички граждани в София, и ние, и учениците сме затруднени да стигнем до училище. Голямата част от децата живеят на пешеходно разстояние, но нито един..

публикувано на 16.05.25 в 15:05
Иво Чалъков, Симеон Воев и Васо Гюров

Концертът "60 години Димитър Воев“ събира на сцената три групи - “Нова Генерация”, “Тангра” и “Ревю”

Култови парчета от 80-те и 90-те години ще звучат на живо в центъра на София на 7 юни, в специален концерт, посветен на 60 години от раждането на Димитър Воев. Рождената дата на емблематичния поет и музикант е 21 май и тази пролет той трябваше да празнува 60 г., но съдбата реши да прекъсне полета на основателя на Нова Генерация твърде млад – едва..

публикувано на 16.05.25 в 14:25