Тази вечер в камерна зала "България" е първият концерт за сезона на София квартет - с виолиста от "стария" състав Валентин Геров и с три нови попълнения, при това какви! Двама цигулари от Софийски солисти (Стоимен Пеев и Йордан Димитров) и виолончелист (Любомир Наков), който е концертмайстор в Софийската филхармония!
Досегашните цигулари в състава (Ангел Станков и Нанко Димитров) решават, че им е време да се оттеглят, а виолончелистът Джефри Дийн се завърна в САЩ. Но те не са прекъснали връзките си с квартет София - даже в този първи концерт Ангел Станков е гост, заедно с пианиста Божидар Ноев. Сериозна музикална компания!
Но за момент ми се иска да се "спра" другаде - при рекламната кампания на 3/4-ти новия квартет. Тя е направена със замах, нестандартно, закачливо, хитроумно, атрактивно - все понятия, които не съотнасяме често към територията на камерната музика. А това е един от начините да се привлече и нова публика в залата - новата публика, от която родния музикален живот наистина се нуждае.
А иначе закачки могат да се направят най-различни - и че именно "виолата" се оказа най-устойчива в квартета с име София (напук на многото вицове за виолисти), а като споменахме музикантските вицове, сред тях има истински бисери, посветени на квартетите. Но важното е, че още с първата си програма квартет София дава заявка за интерпретация на истинските бисери в квартетния репертоар - и ако кампанията е ведра и "намигваща", то творбите са даже предимно в минор :
Йозеф Хайдн – Струнен квартет оп. 20 № 5 фа минор и Лудвиг ван Бетовен – Струнен квартет Оп. 18 № 4 до минор. По-екстравагантен е концертът на Ернест Шосон за цигулка, струнен квартет и пиано оп.21 (вече в мажор) - изключително красива и виртуозна творба.
Чуйте интервюто на Лили Големинова с виолиста Валентин Геров - ще разберете повече за новата философия на квартета, защо и как си взаимодействат по нов начин двамата от цигуларите от Софийски солисти и защо е добре класическите музиканти да слушат поп, рок и джаз. От Радио София - на добър час на Квартет София!
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..