Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват "Дни на толерантността" в район "Илинден"

По случай Международния ден на толерантността – 16 ноември и във връзка със зачестилите прояви на агресия и насилие в българското училище, Столичната община – район „Илинден“ започва кампанията „Дни на толерантността в район „Илинден“, която ще се проведе за първи път тази година в периода от 17 ноември до 10 декември - деня на церемонията по присъждането на Нобеловата награда за мир.

Фокусирана върху превенцията на агресията в училище, кампанията „Дни на толерантността в район „Илинден“ цели да подпомогне формирането на представи и активно отношение у нашите деца към толерантността във всичките нейни проявления и да насърчи поведение на разбирателство и ненасилие.

Инициативата, организирана под патронажа на Кмета на района ще протече на няколко етапа, които включват различни образователно-възпитателни и социално-културни мероприятия, събития и инициативи с допълваща роля по отношение на образователните програми в училищата на територията на район „Илинден“.

Като етап от кампанията са организирани два конкурса – за средношколско есе на тема „Толерантността – хармония в различията“, (за ученици от 9-ти до 12-ти клас) и конкурс за рисунка на тема „Прегръдка за различния” (за ученици от 4 до 8 клас). Регламентите на двата конкурса можете да намерите на интернет страницата на Район „Илинден“, в секция „Афиш”.

Повече за „Дните на толерантността“ в район „Илинден“ чуйте от разговора на Мариана Гомилева със зам. кмета Мария Тодорова и началника на отдел „Образование и култура“ Анжела Лозанова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево, с температура в София около 12°

Днес над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността временно ще намалее до слънчево, съобщиха от НИМХ. Вятърът от юг ще се усили. Почти тихо ще остане в Дунавската равнина и западните райони на Горнотракийската низина. Максималните температури ще са предимно между 10° и 15°, в..

публикувано на 25.11.25 в 06:35

Нов струнен квартет с амбицията да дава добър „ТонЪ“

Четирима млади, но всеки със сериозна биография музиканти, се събират за да споделят с публиката любовта си към камерната музика. Двама (или по-скоро двете) от тях гостуват в „Радиокафе“ за да ни разкажат за предисторията и за първите две изяви на новата формация – Илина Илиева и Магдалина Вутова: Започваме с името, което се ражда в много..

публикувано на 24.11.25 в 21:03

"Форум", 24.11.25: Маратон от протести през седмицата заради бюджета

В първия работен ден от новата седмица, темите от деня в предаването "Форум", коментира Тодор Терзиев, завършил Международен бизнес и мениджмънт с профил финанси и маркетинг в Хага, Нидерландия. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: -  Маратон от протести през седмицата заради бюджета. -  От "Продължаваме промяната"..

публикувано на 24.11.25 в 19:05

На 1 декември стартира гласуването в кампанията "Решава София"

На 1 декември стартира гласуването в кампанията "Решава София", в която граждани могат да подкрепят проекти , предложени от самите тях или от неправителствени, или професионални организации. В рамките на две седмици ще се определят първоначалните предложения, а след това предстои да се гласува и за окончателните. Столичани отново ще могат да..

публикувано на 24.11.25 в 17:25

Данита Заричинова: Моделът "замърсителят плаща" мотивира хората да намаляват отпадъците

Такса битови отпадъци е основен елемент в управлението на отпадъците - с нея общините покриват разходите за събиране, транспорт и третиране на твърдите битови отпадъци. В България в момента плащаме на база данъчна оценка на имота, но отдавна се говори за реформа на тази такса и за въвеждането на модела "замърсителят плаща" или още: “плащаш, колкото..

публикувано на 24.11.25 в 16:16
Елица Павлович

Първият Интерактивен музей на “Будителките” с фокус върху Екатерина Каравелова

През 2025 г. се навършват 165 години от рождението на Екатерина Каравелова, първата защитничка на женските права в България, учителка, преводачка, писателка. Какво място заема нейната личност в първия Интерактивен музей на “Будителките”, който се намира на площад "Гина Кунчева" в София, разказва Елица Павлович от екипа на Фондация "Будителките",..

публикувано на 24.11.25 в 16:00

Шестчасов маратон по писане на писма за права ще се проведе в София

Всяка година кампанията "Пиши за права" на "Амнести интернешънъл" обединява хора от цял ​​свят, за да се борят с несправедливостта и да подкрепят хора, чиито права са застрашени. През последните няколко години действията на хора, съпричастни на инициативата, допринесоха за освобождаването активисти по света и възтържествуване на..

публикувано на 24.11.25 в 15:35