От понеделник маси от хора на Потсдамер Платц в Берлин започнаха да се редят на опашка за билети - стотици хора от всякакви възрасти, някои дори пренощуваха там и чакаха търпеливо часове, за да гледат филми в рамките на любимия на берлинчани фестивал "Берлинале", който започва от днес - 5-ти февруари и продължава 10 дни - до 15-ти февруари. Филмите са 441.
За много от прожекциите билетите вече са продадени, така е с филма на американския режисьор Терънс Малик, който представя "Knight of Cups" с участието на Крисчън Бейл, Кейт Бланшет и Натали Портман. Голям интерес предизвиква и новият филм на голямото име на германската нова вълна в киното Вернер Херцог "Queen of the Desert", в който Никол Кидман е в пустинята и играе реална личност - Гертруде Бел, историчка, писателка и член на британското разузнаване, която отговаря за новия ред в Близкия изток - една епична панорама на пустинни пейзажи и една жена през 20-те като важен политически посредник.
Филмовият фестивал "Берлинале" тази година ще отличи с награда за цялостен принос и голямото име на новото немско кино Вим Вендерс. 10 негови филма ще бъдат представени в специална панорама, също така и двата последни "Salt of The Earth", документален филм, посветен на големия бразилски фотограф Себастиао Салгадо, който снима едни от най-замръкналите места на света, за да намери отвратителната им красота. Другият, по-нов филм на Вендерс е "Every Thing will be fine"от 2015-та година.
Отличителна черта за фестивала тази година е силното женско присъствие и надмощие с имена като Изабел Койшет-испанска режисьорка с "Nobody wants the Night", който ще открие фестивала, в него участват и Жулиет Бинош и японската актриса Ринко Кикучи. Освен това една от най-качествените в момента полски режисьорки Малгожата Зумовска ще представи филма си "Body".
Повече за феминизма в киното, филмите, които ни правят впечатление и бихме гледали, както и кратко интервю преди "Берлинале" с директора на фестивала Дитер Козлик, можете да чуете в звука, където е разговорът на Юлия Владимирова с колегата Лъчезар Христов.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..