Ще бъдат представени два нови проекта, подкрепени от Столична община - създаването на читалня в новата инфо точка на София и на Къща за превод и литература в квартал Изток.
В предаването Радиокафе разговаряхме в аванс с Александър Шпатов от Сдружението за градски читални.
Александър е човек, който има отношение към града, неговата книга На живо от София улови по един прекрасен начин "градското разказване" и в която имаше един интересен списък от неща, които трябва да си направил, за да можеш да кажеш, че наистина си живял в София.
С него говорим за идеята за читалня в стъкления павилион зад фонтаните на Народния театър - онзи павилион, край който всички сме минавали и може би и вие сте си представяли в какво би могла да бъде превърната. Е, сега в нея трябва да "съжителстват" туристически информационен център за столицата и читалня с "модерна литература".
Какви са измеренията на търсените книги (идеята или амбицията на идейните двигатели на проекта е до 24 май да съберат 500 книги), как на празника на славянската писменост цял ден ще се събират книги - "но не да си чистите личните библиотеки от ненужните книги, а да се "разделите" с наистина стойностни издания".
Сега се чака "зелена улица" за трансформирането на павилиона от Петър Диков. Ако това стане тези дни, всичко може да се случи до астрономическото начало на лятото.
Всичко останало - в разговора на Лили Големинова с Александър Шпатов.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..