На 21-ви май поетът, музикант, философ, бунтар и ключова фигура в "Нова Генерация", Димитър Воев щеше да навърши 50. Живял е само 27 години, но за него може да се говори адски дълго и в много посоки. Не само затова, че той задава посоки, които са изпреварили времето си и мисленето на хората. Но и защото е абсолютната невъзможност за нагаждане в системата от фалшивия морал и ценности.
На 21-ви май в столичната галерия "Suspacious" ще се открие интерактивната изложба “Само двама”, която използва архивен видео-материал, малко известни интервюта, ръкописи и фотографии - като изходна точка, за създаването на една лична среща с Воев. Фотографът Нели Недева - Воева, художникът Албена Баева и музикалният продуцент Иво Христов са основните лица, които организират и работят върху изложбата, която отбелязва годишнината от рождената дата на Воев.
Тъжен сезон е този кон, с който препускаме ние.
Аз ще мълча, ти ще мълчиш, а вълк в гърдите ни вие.
Милионер тълпите води, в култ издига своя нрав.
“Питай църквата бе, чичо, според мен това е грях.”
Няма никаква надежда. Няма, няма да се спра.
Няма да съм чужда прежда, за пуловера съдба.
В студиото на "Джинджифил" поканихме Иво Христов, който е музикален продуцент и приятел на Димитър Воев - "думите често са излишни, хубаво е да провидим Воев в поезията му", казва Христов. Той разказва още за атмосферата и общуването, тайното гледане на експериментални филми, касети и видеа. Говори за общността "Нова Генерация" като общуване. Като близост. И като вечност.
Човек със анцуг грухти през града,
с дебел пръст ме сочи на свойта свиня
и те любезно на смърт ме осъждат,
а своето семе в "Москвича"
развъждат.
Левски и Ботев останаха само на камък,
славеят на Славейков паниран е по-сладък,
а ваш'то сърце се разтваря в чиния
за "сръбско", "хеви метал" и гроздова
ракия.
В пространството"Suspacious" aрхивите оживяват чрез интерактивните инсталации на Албена Баева, фотографиите на Нели Недева - Воева скъсяват дистанцията на времето. Зрител и поет застават един срещу друг, двама участници и една история за време, което е отминало, но не съвсем...
Изложбата може да се види до 25-ти май, а цялото интервю от гостуването на художничката Албена Баева и музикалния продуцент Иво Христов, можете да чуете в аудиото.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..