Сега ми се иска да ви запозная с нещо положително от живота в нашия град. Една гражданска битка, която завърши с успех за повелите я жители на Красно село.
Темата на пръв поглед е тривиална - застрояване на зелена площ и градинка между блокове, заради реституция и съответно препродажба на имота.Историята се разиграва преди 7 години. Всъщност, тогава за проблема научават живеещите в блокове с номера 201-и, 202-и, 203-и и 204-и в Красно село, където се намира въпросната градинка.
Истината е, че със заповед на Столичния кмет от 13 февруари 1996 г. собствеността на част от нея е възстановена, незнайно на кого. Научават, че със заповед на Главния архитект на София от 5 юни 2002-ра е одобрено изменение на плановете за регулация и застрояване на квартал 302, местност Красно село - Плавателен канал - цялото наименование на терена, за който говорим. Разбрали всичко това, в края на април 2004-та живеещите в бл. 201 подават жалба до Софийския градски съд чрез район Красно село. Районната администрация обаче не изпраща жалбата до съда с мотива, че тя е подадена, след като е изтекъл срокът за обжалване. И така до есента на 2006-та, когато под блока започват технически измервания и поставяне на колчета. Следва възражение до кмета на Красно село. Неговият отговор е, че собствеността на имота е възстановена законно и със заповед на главния архитект на Красно село е издадена виза за проектиране, одобрени са инвестиционни проекти и е издадено разрешение за строеж на ниско етажна жилищна сграда. В резултат на това през 2007-ма е разрешено построяването на нова улица от типа тупик - без изход, с нов водопровод и канализация. През пролетта на 2008-ма улицата вече е факт, но са изсечени няколко половин вековни дървета - първият знак, по който хората разбират, че непосредствено до техния блок, всъщност на по-малко от десет метра от балконите им, ще изникне нова четириетажна жилищна сграда. След като по неведоми пътища до нашият екип пристигна техния сигнал, отидохме на място, а изненадата ни беше голяма, когато пред блока ни посрещнаха петдесетина души, добре организирани и информирани за правата си. Предлагам ви да си припомним какво споделиха тогава хората.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..