Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Менис Юсри: Можем да използваме миналото си, за да направляваме бъдещето си

С гостите в студиото – фамилният терапевт д-р Менис Юсри и психологът Милена Ненкова, се обръщаме „Към същността“.

Д-р Юсри през последните 20 години разработва и провежда семинари за личностно развитие в САЩ, Великобритания, Русия, Швеция, Унгария, Германия, Испания и България. Той използва професионалния си опит и академични изследвания, за да разработи процеса „Същност" (The Essence Process): подход, който трансформира интелектуалното и емоционално разбиране в практическо приложение във всекидневните ни преживявания.

Процесът „Същност" разкрива нашия начин на съществуване в света и ни показва негативните, подсъзнателни и невидими семейни модели и структури, които са променили възприятието ни за света и ни пречат да го видим такъв, какъвто е. В резултат на това сме развили неефективни поведения, чрез които се опитваме да се справим с изкривеното си, нереалистично възприятие на реалността.

В разговора в студиото разбираме подробности за семинара "Към същността", воден от д-р Менис Юсри - петдневен, в който се използва най-силното средство на учене чрез преживяване, за да ни помогне да разкрием някои от всекидневните си подсъзнателни модели, които ни пречат да достигнем целите и мечтите си. Според психолозите това е неформален процес на образование за нещата, които не сме доучили в училище.

Д-р Менис Юсри обяснява:

  • Ако бягате от нещо, от което ви е страх, то ще бяга след вас. Ако се съпротивлявате срещу него – то ще става по-силно. В психотерапията се използва думата сянка. Ако се обърнете към сянката, тя ще изчезне.
  • Нека не се смущаваме от миналото си. Щом сме го преживели, значи, че сме силни. Нека не се сещаме за негативното от миналото с идеята да го предотвратим в бъдеще. Така само се фокусираме към лошото и ставаме жертва на него.
  • Не се страхувайте от страха и болката. Човешките същества така са направени, че да изпитват това. Иначе няма как да оцелеем…
  • В първата половина на живота си се учим да комуникираме, да се справяме с различни ситуации. Това учим от родителите си като някакъв софтуеър, дори преди още да можем да говорим.
  • Бъдете в групи, не се разделяйте като хората на Запад, бъдете свързани.
  • Няма как да обичате себе си, ако се сравнявате с някой друг.
  • Не казвам кое е лошо или грешно. Наказанието не действа. Аз казвам кое „работи“ и кое – не.
  • Слушайте хора само, ако ви подкрепят.
Чуйте защо взаимоотношенията с родителите ни влияят подсъзнателно на любовните ни връзки, как да се борим срещу завистта, можем ли да спестим време и по какъв начин да се вслушаме в своята същност от разговора на Мариана Гомилева с д-р Менис Юсри.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Годишно проучване на БСК: Нагласите на бизнеса за 2025 г. са по-скоро песимистични

Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..

публикувано на 16.12.24 в 15:46
Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет

От какво се вдъхновяват днешните младежи?

Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..

публикувано на 16.12.24 в 14:14

Две нови издания на класиката на Юго "Парижката света Богородица" са на българския книжен пазар

За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..

публикувано на 16.12.24 в 13:02

Викторини учат децата за факторите, причиняващи климатичните промени

Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..

публикувано на 16.12.24 в 12:52

Програма "Творческа Европа" обяви конкурсите за 2025 г.

Програмата на Европейския съюз “ Творческа Европа ” подкрепя културния и аудиовизуалния сектор в страните от ЕС , включително и България. Със средствата от тази програма се подкрепя включително и независимата журналистика у нас . Вече са обявени конкурсите за следващата година. Програма “Медиа” на бюро “Творческа Европа” подкрепа организации,..

публикувано на 16.12.24 в 12:25

Отлагат повишението на данъците за МПС и неджими имоти в Перник

Община Перник се отказа от намерението за увеличение на данъка върху недвижимите имоти и на данъка върху превозните средства. През 2025 година двата налога ще запазят сегашния си размер. Увеличението на данъците се отлага за бъдещ период. Решението е окончателно. То е съобразено с мнението на гражданите, каза зам.-кметът Стефан Кръстев. "Общественото..

публикувано на 16.12.24 в 11:48

Туристическа обиколка на София, разказва за забележителни българки

През днешния ден ще се проведе специална безплатна обиколка на София с екскурзовод на английски език, посветена на по-малко известни, но забележителни български жени , които са оказали значително влияние върху българското общество. Обиколката започва в 13.30 ч. пред Софийския университет „Св. Климент Охридски" и продължава максимум 2 часа...

публикувано на 16.12.24 в 09:17