Точно днес, когато ставя ясна новата Червена книга на застрашените видове у нас, ние ви разказваме историята на един уникален лешояд, включен в Червения списък на птиците в Европа, който пък беше официално представен по време на Зелената седмица в Брюксел.
Вярвам, че всички ние сме любопитни и че опазването на природата и на биоразнообразието навсякъде по света е важно за цялостния баланс в природата.
И всяка крачка е малка победа, всеки застрашен животински вид или птица, пред които се открива възможността за "нов живот", благодарение на усилията на малка (или голяма) група хора - всичко това помага за подреждането на големия "пъзел", за който всички сме отговорни. Затова сега ще се пренесем в Испания и ще ви срещнем с една млада дама, която от години работи в сферата на опазването на околната среда, и по-конкретно - на една птица, която е уникална в много отношения.
Чуйте историята за това, което ние - хората,можем да направим за птиците и как с години един испански фонд за опазване на застрашени птици следи живота на този лешояд и с търпение, на което можем да се научим и ние, помага за увеличаване на неговата популация.
На този фон с гордост ще припомним, че един български проект - за спасяването на царския орел - беше отличен при раздаването нa последните награди "Лайф" в Брюксел.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..