В района на Президентството и Министерския съвет се събраха огромен брой хора, които със своите скандирания и плакати обявиха, че са за реформите, но против кражбите. Те се обявиха за обективни цени на електроенергията. Протестиращите се отправиха на шествие към сградата на Народното събрание, но преди това се спряха пред сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране, където със скандирания пожелаха оставката на нейния председател Иван Иванов. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че работодатели и работници не желаят да се карат кой да плати сметката от увеличената добавка „задължение към обществото“.
В България почти половината от електроенергията, която се произвежда, се продава не на пазарни, а на преференциални цени. Ценовата надбавка от 40 лв., която КЕВР иска да сложи, не е пазарна величина и се определя, за да покрие дупката, която се отваря между пазарната цена и защитените преференциални цени на американските централи, на фотоволтаиците и когенерациите, каза още Васил Велев. Това прави 1 млрд. и 300 млн. годишно. Като добавим неефективната продажба, която е свързана с печалби за привилегировани търговци и загуби на НЕК, се получава, че всяко домакинство в България плаща за кражби, разхищения, за пладнешкия грабеж една заплата.
Протестиращите се обединиха около това, че трябва електроенергията да се продава на пазарни цени и че новата цена на тока ще доведе до сериозни сътресения в българската икономика. Според работодателите и техните служители, новата цена на тока ще доведе до повишаване на цените на различни стоки и услуги. Очаква се утре работодателските организации да обявят какви ще са следващите им действия.
Чуйте повече от репортажа на Ивайло Николов.
Днес работодатели и синдикати протестират срещу планираното поскъпване на тока за бизнеса. Очаква се протести да има в 29 града в страната и в тях да се включат работещите от близо 1000 фирми. Част от предприятията ще спрат работа. В София се провежда..
Нина-Никол Хамилтън – председател на Балканска медийна асоциация ни представя наградените в Bright Awards за бизнес и туризъм, но не пропуска и празника Осми декември: "Честит празник на всички, които знаят, че образованието е сила. В момента уча..
Коледна приказка в Банкя с д-р Александра Александрова – зам. кмет по културата на район Банкя: "Вече имаме традиция за неделно хоро. Юнашки тиган с шеф Ангелов. Другата събота ще има представление "Спасяване на Коледа", после - подаръци за послушните...
Честит Осми декември , Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus! Двама университетски преподаватели за предизвикателствата пред академичната общност и не само. Първа е проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на..
Днес разказваме за световен учен от България, чията работа в областта на древната история се изучава и използва от големите съвременни изследователи. Той се казва академик Гаврил Кацаров. Академик Кацаров е един от основоположниците на българската..
Разговорът е историка Жанет Минева. Тя е автор на изключителната книга “История на Царския дворец в София”. Поводът за нейното гостуване е предстоящото събитие “ Коледа в двореца - пътуване във времето ”, което ще се проведе на 10 декември от 18.00 ч. в..
В студиото на Легендите на София композиторът Хайгашод Агасян гостува с втората си вярна половинка - китарата. Първата се казва Мари, но ако питате нея, китарата е по-главната съпруга. Хайго, както го наричат приятелите, споделя защо за един арменец е..
Ретроспективната изложба на Текла Алексиева в СГХГ определено е сред арт-събитията, провокиращи по-голям интерес от обичайния. Какво мисли тя самата? "Всеки ден ми е хубав, малко като лудичките. Човек като е живял дълго, открива, че всичко му се е..