В района на Президентството и Министерския съвет се събраха огромен брой хора, които със своите скандирания и плакати обявиха, че са за реформите, но против кражбите. Те се обявиха за обективни цени на електроенергията. Протестиращите се отправиха на шествие към сградата на Народното събрание, но преди това се спряха пред сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране, където със скандирания пожелаха оставката на нейния председател Иван Иванов. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че работодатели и работници не желаят да се карат кой да плати сметката от увеличената добавка „задължение към обществото“.
В България почти половината от електроенергията, която се произвежда, се продава не на пазарни, а на преференциални цени. Ценовата надбавка от 40 лв., която КЕВР иска да сложи, не е пазарна величина и се определя, за да покрие дупката, която се отваря между пазарната цена и защитените преференциални цени на американските централи, на фотоволтаиците и когенерациите, каза още Васил Велев. Това прави 1 млрд. и 300 млн. годишно. Като добавим неефективната продажба, която е свързана с печалби за привилегировани търговци и загуби на НЕК, се получава, че всяко домакинство в България плаща за кражби, разхищения, за пладнешкия грабеж една заплата.
Протестиращите се обединиха около това, че трябва електроенергията да се продава на пазарни цени и че новата цена на тока ще доведе до сериозни сътресения в българската икономика. Според работодателите и техните служители, новата цена на тока ще доведе до повишаване на цените на различни стоки и услуги. Очаква се утре работодателските организации да обявят какви ще са следващите им действия.
Чуйте повече от репортажа на Ивайло Николов.
Днес работодатели и синдикати протестират срещу планираното поскъпване на тока за бизнеса. Очаква се протести да има в 29 града в страната и в тях да се включат работещите от близо 1000 фирми. Част от предприятията ще спрат работа. В София се провежда..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим"..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви,..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм..
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство,..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само..