В района на Президентството и Министерския съвет се събраха огромен брой хора, които със своите скандирания и плакати обявиха, че са за реформите, но против кражбите. Те се обявиха за обективни цени на електроенергията. Протестиращите се отправиха на шествие към сградата на Народното събрание, но преди това се спряха пред сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране, където със скандирания пожелаха оставката на нейния председател Иван Иванов. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че работодатели и работници не желаят да се карат кой да плати сметката от увеличената добавка „задължение към обществото“.
В България почти половината от електроенергията, която се произвежда, се продава не на пазарни, а на преференциални цени. Ценовата надбавка от 40 лв., която КЕВР иска да сложи, не е пазарна величина и се определя, за да покрие дупката, която се отваря между пазарната цена и защитените преференциални цени на американските централи, на фотоволтаиците и когенерациите, каза още Васил Велев. Това прави 1 млрд. и 300 млн. годишно. Като добавим неефективната продажба, която е свързана с печалби за привилегировани търговци и загуби на НЕК, се получава, че всяко домакинство в България плаща за кражби, разхищения, за пладнешкия грабеж една заплата.
Протестиращите се обединиха около това, че трябва електроенергията да се продава на пазарни цени и че новата цена на тока ще доведе до сериозни сътресения в българската икономика. Според работодателите и техните служители, новата цена на тока ще доведе до повишаване на цените на различни стоки и услуги. Очаква се утре работодателските организации да обявят какви ще са следващите им действия.
Чуйте повече от репортажа на Ивайло Николов.
Днес работодатели и синдикати протестират срещу планираното поскъпване на тока за бизнеса. Очаква се протести да има в 29 града в страната и в тях да се включат работещите от близо 1000 фирми. Част от предприятията ще спрат работа. В София се провежда..
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска..