Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готов е проектът на актуализирания план за управление на Национален парк "Рила"

Готов е проектът на актуализирания план за управление на Национален парк „Рила". Експертен екип е изготвил актуализиран план за управление на националния парк. Досегашният план не е променян вече 14 години. Актуализацията е изготвена след работни срещи с ръководствата на 12 общини, на чиято територия се разпростира парк "Рила". Вече се проведе и изискващото се по закон обществено обсъждане на плана. Той ще действа от 2015-а до 2024 година.

Площта на парка е 78 хиляди хектара. На територията на националния парк има 4 резервата – "Парангалица", "Централен Рилски резерват", "Ибър" и "Скакавица". В тези територии са забранени всякави дейности, с изключение на преминаването по туристически маршрути, извършването на научноизследователски дейности и охрана.

Забранено е движението и паркиране на МПС, на ATV, на спортни мотори, моторни шейни и ползване на летателни средства като хеликоптери за транспорт на хора в парка. Това може да става само при спасителни акции. Извозването и транспортирането на всякакъв дървен материал и дърва за огрев, както и любителският риболов във всички реки и езера на територията на парка също остават забранени.

Проблем обаче е, че забраните често се нарушават. През 2014 г. в парк "Рила" са регистрирали 139 нарушения - основно сеч на дървета, движение и престой на МПС, паша без пастир, риболов, преминаване с коне с цел туризъм на нерегламентирани места и неразрешени маршрути или без издадено разрешение. Издадени са наказателни постановления за глоби за над 200 хил. лева. Новият УП обаче предвижда да бъде изработена карта на нарушенията, която ще се използва, за да могат занапред те да бъдат предотвратявани.

Чуйте повече подробности за актуализирания ПУ на Национален парк "Рила" от разговора на Красимир Мартинов с Росана Матева, директор на проекта на плана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдни вечер със семейството на Весела Бабинова и Влади Зомбори

Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..

публикувано на 24.12.24 в 19:05
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31