Изложбата „Магия от Тракия“ на Ямболския регионален исторически музей гостува на Националния етнографски музей към БАН в столицата. Изложбата се открива утре в 17:30 ч и ще може да бъде видяна до 30 март 2016 г.
Ямболските земи са земи на кръстопът, в които са се случвали интензивни миграционни процеси през 18 и 19 век, които неминуемо са се отразили и върху облеклото. В изложбата са представени всички костюми, които са били характерни през 19 век и 30-те години на миналия век. Макар в нея да присъстват и мъжки носии, те са доста еднотипни, за разлика от женските. Основният женски костюм носен в Ямболско е сукманеното облекло и в зависимост от украсата се различават поне 5 типа сукмани, поясни Динка Ангелова, етнограф в Ямболския регионаленисторически музей и автор на изложбата. Тя поясни, че с годините и костюмът се променя - в зависимост дали е носен от момиче, невяста, възрастна жена, както и социалното положение, което заемат. Най-ярката част в женската носия обаче е престилката.
Етнографът посочи, че магията на изложбата се допълва и от отразяването на кукерските игри в Ябмолско.
Чуйте репортажа на Златина Йовкова с повече информация за изложбата „Магия от Тракия“.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..