В настоящия му вид проектът на Закон за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, каквото е пълното наименование на документа, предвижда кръгът на лицата, заемащи висши публични постове, които подаваха декларации за имуществото си сега, да бъде разширен с висшите офицери от армията. Предвидено е и отнемане на имущество на стойност над 120 хил. лв., чийто произход не може да бъде установен. С новия закон ще бъде създаден единен антикорупционен орган - Национално бюро за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Той ще обедини четири органа - Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) и звеното в Сметната палата, което приема и проверява имуществените декларации. Подлежащите на проверка политици, висши магистрати и висши офицери вече ще подават една декларация - пред новото бюро. Ще се проверяват и лицата, имащи правомощия по разходване на публични средства. Бюрото ще се ръководи от директор и четирима заместник-директори, избирани от Народното събрание. Служителите ще му минават тестове за почтеност, включително и проверки с полиграф. Новото звено ще може да иска от съда разкриване на банкова, застрахователна и данъчна тайна, ще има достъп до базата данни на Централния кредитен регистър. В новите текстове прави впечатление опитът за изчистване на спорните моменти - коментираха от АБВ.
АБВ ще продължи да настоява ръководството на новия антикорупционен орган да се избира с 2/3 мнозинство, а не с обикновена парламентарна подкрепа. На въпрос дали новият закон дава гаранции, че няма да се създаде поредния орган без ефективни резултатите от работата им, заместник-председателят на АБВ Румен Петков отговори, че и досега от АБВ не са видели анализ за работата на вече действащите антикорупуционни звена.
На темата по-подробно се спира Красимир Мартинов.
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..
Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..
7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..