Въпреки известния напредък в последните 3 години, българските ученици са с най-ниски постижения по четене и математика в целия ЕС - съответно 39,4% и 43,8%. За сравнение, при Естония, която е с най-добри показатели, от този вид грамотност са лишени около 9 на сто от децата.
В доклада се посочва още, че през 2014 г. процентът на преждевременно напускане на училище у нас е 12,9 на сто, като най-висок е той в Северозпадния регион - 20,8 %, а най-нисък в югозападния, в който попада и София - 5,9 на сто. Същевременно почти една четвърт от ромските деца между 7 и 15 години са извън образователната система.
В заложената стратегия за развитието на образованието в България до 2020 година среднистите, продължаващи своето образование във висшите училища, трябва да достигне 36 на сто. За България този процент през 2015 г. е около 30 – се казва още в доклада.
България наскоро е приела Закона за училищното образование, който ще осигури рамка за всеобхватни реформи, необходими в училищната система, сред които модернизиране на учебните програми и подобряване на обучението на учителите.
В мониторинга на ЕК за образованието в България се посочва още, че страната ни изостава и по отношение на намирането на работа след дипломиране. Средните данни за ЕС показват, че 70,8% от току-що завършилите започват работа по специалността си, докато у нас това е така за 52,6 на сто от дипломиралите се.
Около половината от всички студенти в България учат в 6 от общо 52 професионални области: икономика, администрация и управление, право, комуникации и информационни технологии, педагогика и туризъм. България и Румъния са на последните места по участие на възрастни (от 25 до 64 години) в дейности по учене през целия живот - се посочва още в мониторинговия доглад на ЕК за образованието.
Основният извод е, че България трябва да подобри цялостно качеството на училищната образователна система, нейната ефикасност, а капацитетът на висшето образование - да отговори на нуждите на пазара на труда.
Чуйте повече за изводите и препоръките в доклада.
В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..
Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това. Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..
Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..
Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..
На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..
SPAM studios открива "Сцена СПАМ", която ще се помещава в емблематичната Зала "Академик" на Националния студентски дом на пл. "Народно събрание“ №10. Пространството ще бъде дом на иновативни театрални и културни събития, творчески срещи и инициативи за млади артисти, студенти и културни деятели. Новото пространство за култура и творчество ще вдъхновява..
На 16 януари 2025 г. в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт официално бе открита международната изложба „Vibration. The fluid movement of a human body“ , с участието на трима художници – българинът Николай Делиянев , базиран в Рим, и италианските творци Франческо Патане и Тарим Татусик (Филипо де Лука). Събитието, което се реализира..