Възпитаваме ли ксенофоби и доколко образованието, което получават българските деца в училище, е толерантно към различните? На въпроса се опитва да даде отговор проучване в рамките на проекта "Да отгледаш ксенофоб-застъпническа кампания за толерантно образование", реализиран от сдружението "Политологичен център".
Първият досег на децата с официалното "нормално" става чрез учебните помагала, букварите и учебниците от началния курс. При тези свои първи срещи те придобиват представа за социалната "норма", за това какво е редно, правилно, обективно, грешно, невъзпитано, срамно.
Научавайки се да поздравяват възрастните, да говорят на "Вие", да слушат учителите, да се подреждат в редица, да пазят тишина, да си мият ръцете и други подобни дейности, през учебниците децата усвояват представа за света, която днес у нас като че ли непреднамерено изключва хората с увреждания, представителите на различните етноси, раси, религии и култури - твърдят авторите на проучването.
За неговите цели те са дигитализирали 95 учебника и помагала за най-малките от България, Чехия, Сърбия, Македония, Норвегия и други. За разлика от повечето изброени страни, у нас присъствието на "различните" не е осъзната норма. Образите на хора или антопоморфни същества в букварите, които са с протези, на инвалидни колички, с негроидни, индиански или азиатски черти, с облекло от друга култура, са хем рядко изключение, хем обикновено са представени в неизгодна позиция - коментира Венелин Стойчев от Политологичния център, работил по проекта "Да отгледаш ксенофоб".
Какво показва анализът на резултатите – чуйте от репортажа на Красимир Мартинов.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..