Съществуват три хипотези, които търсят причини за значителното нарастване на алергиите. Според първата - нареченна "генна хипотеза", алергията се унаследява. На второ място като причина се посочва замърсяването на въздуха, а трета е хигиенната хипотеза. Според нея подобрените условия на живот в икономически развитите страни водят до промяна в баланса на имунните клетки, отговарящи за защитата на организма. Известно влияние върху алергичната нагласа има и тютюнопушенето. То влошава протичането на бронхиалната астма и намалява ефекта на прилаганите инхалатори. Неовладените алергични реакции прерастват именно в астма - казва проф. Васил Димитров, председател на Българското дружество по алергология.
Ако през 1900-а година страдащите от алергичен ринит са били едва 0,1 % от населението по света, то сега засегнати са 25 на сто от него. Т.е. 250 пъти е нараснал броя на болните от най-разпространената форма на алергия. Или казано по друг начин - от алергичен ринит са засегнати 500 милиона души в света. Оказва се, че в обкръжаващата ни среда не съществува нещо, което да не е алерген. Въпросът е на предразположеност на организма. Най-добрият начин за справяне с алергията е специфичната имунотерапия, при която в продължение на четири до пет години, чрез инжектиране или орално, в организма по определена схема се вкарват алергени. България разполага с най-добрите препарати за лекуване на алергия - това заяви при старта на националната кампания за борба с това хронично заболяване акад. Богдан Петрунов от Националния център по заразни и паразитни болести.
Тези и други факти за алергиите и астмата ще могат да научат участниците в Националната кампания за запознаване с проблема "алергия", нейната превенция и контрола, която стартира от София и на този етап ще обхване още седем български града. Целта е възможно повече пациенти, както и техните лекари, да бъдат запознати със същността на тези хронични заболявания и начините за тяхното овладяване.
Чуйте повече от репортажа на Красимир Мартинов.
"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..
На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".
Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..
Снощи в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано в неделя от лечебното..
Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..