Съществуват три хипотези, които търсят причини за значителното нарастване на алергиите. Според първата - нареченна "генна хипотеза", алергията се унаследява. На второ място като причина се посочва замърсяването на въздуха, а трета е хигиенната хипотеза. Според нея подобрените условия на живот в икономически развитите страни водят до промяна в баланса на имунните клетки, отговарящи за защитата на организма. Известно влияние върху алергичната нагласа има и тютюнопушенето. То влошава протичането на бронхиалната астма и намалява ефекта на прилаганите инхалатори. Неовладените алергични реакции прерастват именно в астма - казва проф. Васил Димитров, председател на Българското дружество по алергология.
Ако през 1900-а година страдащите от алергичен ринит са били едва 0,1 % от населението по света, то сега засегнати са 25 на сто от него. Т.е. 250 пъти е нараснал броя на болните от най-разпространената форма на алергия. Или казано по друг начин - от алергичен ринит са засегнати 500 милиона души в света. Оказва се, че в обкръжаващата ни среда не съществува нещо, което да не е алерген. Въпросът е на предразположеност на организма. Най-добрият начин за справяне с алергията е специфичната имунотерапия, при която в продължение на четири до пет години, чрез инжектиране или орално, в организма по определена схема се вкарват алергени. България разполага с най-добрите препарати за лекуване на алергия - това заяви при старта на националната кампания за борба с това хронично заболяване акад. Богдан Петрунов от Националния център по заразни и паразитни болести.
Тези и други факти за алергиите и астмата ще могат да научат участниците в Националната кампания за запознаване с проблема "алергия", нейната превенция и контрола, която стартира от София и на този етап ще обхване още седем български града. Целта е възможно повече пациенти, както и техните лекари, да бъдат запознати със същността на тези хронични заболявания и начините за тяхното овладяване.
Чуйте повече от репортажа на Красимир Мартинов.
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..