Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Ангелов - за плуването, стандарта на живот и титлите след края на състезателната кариера

Иван Ангелов е плувецът, който стана европйски шампион за ветерани на европейското първенство в Лондон на 50 м гръб. Но той е далеч от представата за "ветеран". В страхотна форма е, от няколко години активно се занимава с треньорска дейност (от най-малки деца до съвсем големи хора), а в "пролуките" се занимава и със спортен риболов. Започваме разговора с титлата от Лондон, където са се състезавали близо 5000 плувци в различни категории.

Оказва се, че "ветеран" е доста обширно понятие - първата възрастова е група започва от 26 години - възраст, която си е съвсем активна, но пък много състезатели в плуването "се пенсионират" още на 22-23. Та от 26 до 95 (на колкото е бил най-възрастният участник, американец, който почти не е можел да ходи без чужда помощ, но стигнел ли веднъж до водата, "става съвсем различен"). Най-възрастният българин (от доста голямата ни, за радост, група на европейското в Лондон) е над 85 и (както разказва Иван) „ни разказа, че преди две години се отказал от ските, и се захванал с плуване“.

Прекрасна история, но иначе като цяло ветеранското плуване е много по-развито в страните с висок стандарт – германците, като ги видите, здрави, с тен, без финансови притеснения“. У нас ситуацията е различна, но ето – успехите са възможни! Лошото е, че не се обръща внимание на успехите в родното плуване – „къде в медиите прочетохте, че само преди дни едно страхотно момче, Венцислав Айдарски, спечели втората си квота за олимпиадата в Рио – този път на 10 километра“ – това е следващата посока на разговора ни с Иван Ангелов, след което се връщаме в миналото, към онази невероятна олимпийска титла на Таня Богомилова в Сеул през 1988.

Според иначе ведрия ни събеседник, подобен успех при моментното състояние на нещата, е абсолютно невъзможен. Не че не се записват на плуване децата – записват се, по данни на БЧК плуването е най-практикувания спорт у нас. Но после се „къса връзката“, в момента, когато започват сериозните занимания, трябва систематична подготовка и посвещение. Затова и много талантливи деца заминават в чужбина. Но други остават... и намират време и за допълнтелни тренировки, Защото състезания има винаги, стига да си склонен да приемаш предизвикателствата.

Чуйте целия разговор с Иван Ангелов, европейският шампион по плуване за ветерани от Лондон!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30