Най-голямото село в Община Костинброд е Петърч. Жителите му наброяват 2200, по официална статистика. До 1934-а е било Петрич, а след това е прекръстено на Петърч. Намира се на 20-ина километра от София. Разположено е в долината между реките Блато и Сливнишка. В близост до Петърч има борова гора и няколко язовира. Характерно за района е производството на зеле, моркови, праз и други зеленчуци.
От близо 15 години, то е „Столица на зелето“. Така са го кръстили жителите му, заради славата, която има зелето от Петърч. През есента се провежда и изключително атрактивния Празник на зелето. Петърч днес разполага с един от най-модерните площади в община Костинброд. Дори жителите на съседния град завиждат на петърчани за това. Там в края на площада на двуетажна червена сграда ще видите табелата „Нов живот“. Това е читалището на село Петърч.
Надежда Михайлова - от 38 години секретар на читалище „Нов живот“ в село Петърч. Тя ни посрещна и веднага ни запозна с летописната книга на читалището
През тази година библиотеката към читалището е обявила кампания „Прочети и дари“ по повод 24 май - Деня на славянската писменост, на българската просвета и култура. Очаква се одобрението на два големи проекта - за трансгранично сътрудничество с Димитровград в Сърбия, както и за цялостна реконструкция на сградата на читалището по програмата за енергийна ефективност.
Чуйте повече в звуковия файл.
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Изложбата "Double-Double“ е втората от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..
"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..
На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".
Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..