Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златните минути на Радио София:

В поредицата "Министър-председатели на България" – Антон Югов (1956-1962)

БНР Новини
1947 г. Георги Димитров и Антон Югов приемат бригадирски марш

Начело на 68-ото и 69-ото правителство в периода април 1956 - ноември 1962 е опитният антифашистки водач и образцов палач, който се оказва неподготвен за политческите интриги по висшите етажи на властта у нас - Антон Югов.

Югов е първият вътрешен министър на БКП след Деветосептемврийския преврат през 1944 г. в кабинетите на Кимон Георгиев и Георги Димитров.

Министър на промишлеността в кабинета на Васил Коларов и подпредседател на МС в правителството на Вълко Червенков.

Участва активно в репресиите срещу опозицията.

След Априлския пленум през 1956 г. е избран за министър-председател и остава такъв до 27 ноември 1962 г.

През 1962 г. управляващата върхушка, в частност, първият секретар на ЦК на БКП Тодор Живков отправят обвинения за „извращения в органите на Държавна сигурност” и „погазване на законноста в нашата страна”, за които виновни са Вълко Червенков и Антон Югов. Югов е свален от заеманите държавни и партийни длъжности, а Червенков - изключен от БКП.

Югов разбира, че съпротивата е безсмислена и приема критиките, отправени към него – Трябва да заявя другари, че аз съм напълно съгласен и поддържам направеното предложение, в това число и предложението да бъда изваден от състава на Политбюро и ЦК на нашата партия.

По-късно е отзован и от Народното събрание, а през 1972 г. е изключен и от партията.

За 80-годишния си юбилей, типично по живковски, получава званието „Герой на социалистическия труд”, а пет години по-късно е сред последните, получили званието „Герой на НРБ”, най-високото в комунистическа България.

Югов доживава падането на Живков от власт на 10 ноември 1989 г. и дори е възстановен в партийните редици на извънредния XIV конгрес на БКП на 30 януари 1990 г.

Умира на преклонна възраст, почти 87-годишен, на 6 юли 1991 г., само шест дни преди приемането на новата ни демократична Конституция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00