Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банкя - градът, който е Благослов, Благодат, Благоденствие

Снимка: Архив

Наричат Банкя перлата на София. Още през миналия век с пророческа точност д-р Никола Генадиев, тогавашен министър на земеделието и търговията, изрича думите Банкя – Благослов, Благодат, Благоденствие. Банкя е благословена от Бога с неговата Благодат за Благоденствие на хората. Каква е днес новата визия на района, какви са приоритетите на общинското ръководство и бъдещите планове за развитие? Какво представлява най-големият проект за водния цикъл – 42  км. канализационна мрежа и 17 км. водопровод. В момента проектираме вътрешно-кварталната ВИК мрежа на Банкя, така че при следващ етап на финансиране да имаме възможност да се включим веднага в неговото изпълнение. В момента 50 процента от територията на Банкя има канализационна мрежа, така че да можем да обхванем още един етап от населеното място. Не мога да не спомена и новата пешеходна зона, която като първи етап завърши преди една година, а сега завърши и втория етап. Тя има и трети етап и е изключително интересен проект, който има индивидуален стил, характер, свързан с този на нашия град и благодарение на архитекта на пешеходната зона Иво Владимиров, който е наш съгражданин, смятам, че имаме едно абсолютно идентично място, където можем да посрещнем нашите гости. Това е мястото, на което могат да се съберат всички наши съграждани. Това разказа в началото на предаването за нашите слушатели кметът на Банкя - Рангел Марков. Чуйте още за визията и развитието на перлата на София от самия него в звуковия файл.

Арх. Иво Владимиров е проектирал пешеходната зона в Банкя. Това е човекът, който с въображението си промени визията на района. Как се е зародила тази идея и как се е реализирала? Това е една емоция, която е намерила изражение. Въпросът откъде дойде идеята, всъщност е най-трудният въпрос…В мен са се напластили детските ми години, спомените, моите родители, моят род, приятелите, всички хора, които са били тук. Банкя е едно място, което живее много пълноценен живот отдавна. Когато се появява голямата баня, както казваме, всъщност това е едно събитие, което е на европейско ниво. И тук започва да се появява елементът на влияние на средата върху хората, разказва арх. Владимиров. Чуйте.

Гост в студиот на Радио кафе беше и д-р Виолета Костадинова - изпълнителен директор на Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация „Здраве“- водещо лечебно заведение в България за възстановяване слединсултни състояния и за други заболявания. За неповторимото богатство на Банкя като природа, за лечебната сила на въздуха и водата в курортния град и за профилактиката на здравето - чуйте от разговора с д-р Виолета Костадинова в звуковия файл. 

Мая Павлова разказа в студиото на Радио кафе за духовността и духовните средища в Банкя, тяхната история, страхотна енергия и привлекателност за жители на района и за многобройните гости и туристи.


Диана Шингарова е художник, млада майка на двегодишния Калоян, работи в популярно списание, но нейното ежедневие в Банкя е изпъстрено с интересни срещи, забавления, кулинарни удоволствия, срещи с приятели и творчески срещи с природата на Банкя.

Чуйте какво разказа тя в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05