Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски пътуващ университет в София

Студенти и преподаватели обсъждат бъдещето на европейския проект в контекста на мигрантската криза

2
Снимка: БГНЕС

Юридическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за първи път е домакин на Европейския пътуващ университет - инициатива в рамките на междуправителствената програма "Френско-Германски университет". Темата през тази година е "Бежанци, миграция и правова държава на Балканите".

"Темата е сериозна, но не ние я избрахме, а всъщност тя ни избра - това е темата на Европа, на десетилетието. И тя пряко отваря и темата за най-големия въпрос за Европа през първата половина на XXI век - темата за идентичността. Днес започнахме разговора за това, че един от големите проблеми на миграционната вълна е, че тя поставя на пряко изпитание регионалната, националната и европейската идентичност", каза в студиото на Радио София доц. д.ю.н. Атанас Семов, ръководител на международната магистърска програма „Право на ЕС“.

Форумът се провежда в рамките на Международната магистърска програма "Право на ЕС" на Юридическия факултет на СУ и ще продължи до 6 ноември. Участват около 50 чуждестранни преподаватели от Франция, Германия, Македония, Албания, Косово.

Освен лекции в рамките на инициативата има и работни групи, в които участват студенти от различните държави, и се стараят заедно да достигнат до конкретни решения или отговори на различите въпроси, възникнали по време на дискусиите.

"Важно е да се подчертае, че става дума за мрежа от сътрудничества, която създаваме по този начин. Това е нещо, което прилича на международна конференция, но всъщност не е точно конференция, защото е в университетска форма", обясни почетният професор на Университета Париж-Х "Нантер" във Франция Отмар Соул, който е инициатор на Европейския пътуващ университет.

Той добави, че всеки университет е не просто една административна структура, а преди всичко една общност. 

"И искаме да предложим на студентите от различните държави способността да се почувстват и да се покажат като част от една действителна общност от идеи, ценности", каза проф. Соул.

Инициативата е започнала преди 15 години в Балтийските страни. След това Европейският пътуващ университет е посещавал страните, които участваха в разширяването на ЕС от първата вълна от 2004 година, от Централна Европа. Като общата тема, на цялата серия от инициативи е Европа. Не просто Европа като проект или перспектива, а като реалност и функциониране.

"Неизбежно стигаме до ключовия въпрос за европейската идентичност, а той е свързан с темата за мигрантите, която води до разделение във вижданията на различните европейците, но и свързана както с успехите, така и с неуспехите на Европа", каза още проф. Соул.

Още за Европейския пътуващ университет и за бъдещето на европейския проект в контекста на мигранстската криза - чуйте в прикачения файл!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47
Петър Ганев

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..

публикувано на 14.02.25 в 15:16