Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Коста Костов: До четвъртия ден при грип не бива да се взимат антибиотици

проф. Коста Костов
За много хора грипът не е заболяване, което изкарват за 2-3 дни. Чести са усложненията като бронхит и пневмония. Опасни ли са те, кое е най-ефективното лечение - потърсихме мнението на проф. д-р Коста Костов, началник на Клиниката по белодробни заболявания във ВМА и национален консултант по пулмология.

Вече има случаи на усложнения след вирусни инфекции, каза проф. Костов. Той обясни, че става дума по-скоро за постгрипни пневмонии - бактериални инфекции, които се наслагват след грипната инфекция.

"Грипният вирус има способност да опустошава ресничестия епител на  дихателните пътища и по този начин ги лишава от защита. Това създава възможност на бактериите лесно да се поселят там и да настъпят инфекции както бронхиални, така и бронхо-пулмонални, т.нар. пневмония", каза проф. Коста Костов. Той посочи, че хората смятат пневмонията не застрашава живота им.

Все още между 4% и 6% от болните с пневмония умират


"Това са болни с хронични заболявания, но първичната причина за смъртта при задух или сърдечен проблем, например, е пневмонията. И не случайно има пневмококова ваксина, и я препоръчвам, защото предпазва от 13 или 23 щама", каза проф. Костов.

Според него приемът на антибиотик трябва да бъде определен и преценен от лекар, най-добре пулмолог. А 95% от изписването на антибиотик изобщо е в ръцете на общопрактикуващите лекари, което, по думите му, е важен фактор да се иска от тях да имат добра квалификация по отношение на респираторните инфекции.

Респираторните инфекции са втората по честота причина за посещение на лекар

И това показва статистиката не само в България, а и по света. Т.е. освен, че трябва да лекува болка (най-често ревматична), общопрактикуващият лекар, трябва да е наясно с антибиотиците, препоръките и схемите на приложение, за да лекува респираторните инфекции. Според пулмолога, не бива да се изписва бързо антибиотик.

Проф. Костов смята, че до 4-тия ден трябва да се приемат антипиретици (лекарствени средства, понижаващи температурата), чай, лекарства срещу кашлица. Не бива да се дават и антипиретици, без да има висока температура - поне над 38 градуса. Защото температурата е част от защитната реакция на организма срещу инфекцията. Според проф. Костов, по-опасно от пневмонията, може да бъде друго белодробно заболяване - хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).

Още за това заболяване и за лечението на грип при хора с астма - чуйте в прикачените звукови файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община не е изпълнила решения по обещано финансиране на сдружения за младежи с увреждания

На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..

публикувано на 12.02.25 в 19:11

Събраха почти 10 500 подписа за запазване на нощния градски транспорт в София

Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..

публикувано на 12.02.25 в 18:05

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51