Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напролет мечките се връщат на Витоша

| обновено на 13.02.17 в 15:51
Снимка: http://balkani.org

Големите рискове за запазване на биоразнообразието в планината Витоша са свързани с отнемането на местообитанията на животните и растенията. Безпокойството, което се дължи на засиления туристически поток оказва влияние на живота в планината.

"Витоша не е само място за човека, тя е създадена като защитена територия, за да се запасят ресурсите на дивата природа. Чак след това е мястото за туризъм. Трябва да се държим адекватно и по правила при всяка разходка", напомни Никола Дойкин - експерт по биологично разнообразие в Природен парк "Витоша".

Два от едрите хищници в планината са с GPS нашийници. Те се проследяват в зелените коридори, които следват. Едната женска мечка е млада и в търсене на територия стига до оградата на магистрала "Струма". Мечките предпочитат по-спокойната част на планината на юг от Черни връх. Миграцията им през зимата стига до планините Плана и Верила, а напролет се връщат във Витоша, заради хранителното богатство.

В музея на мечката в ПП "Витоша" можете да разберете начинът на живот и биологията на най-едрия европейски хищник - кафявата мечка. Посетителите се запознават с видовете мечки, с разпространението на кафявата мечка в България, с нейните местообитания и годишен цикъл, с факторите, които превръщат мечките в стръвници, както и с правилното поведение в планината при среща с мечка.   

Най-доброто нещо, което можем да направим за дивите животни в горите на Витоша, е просто да ги оставим, препоръчва експертът по биоразнообразие. Билките също трябва да се събират както трябва, за да не ги унищожим. В следствие на въздействието на хората от планината са изчезнали балканската дива коза, рибата главоч, пеперудата червен аполон, тис, Елвезиево кокиче. Положени са много усилия за връщането на тези видове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студенти от СУ излизат на протест заради увеличените семестриални такси

Студенти излизат на протест пред ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Причината е увеличените таксите за платена форма на обучение, които висшите учебни заведения въвеждат, съобщава Нова телевизия. Според студентите това е удар срещу правото им на образование. Организаторите на недоволството са от Юридическия факултет на СУ, но..

публикувано на 09.07.25 в 09:30
Народен театър

Народният театър отбелязва 175 години от рождението на Иван Вазов

Народният театър подарява на зрителите си кодове за отстъпка за представленията през септември и отбелязва тържествено 175 години от рождението на Иван Вазов в поредица, която ни припомня Патриарха на българската литература и патрон на първата ни сцена.  През целия ден на 9 юли, когато се отбелязва годишнината от рождението му, на площада пред..

публикувано на 09.07.25 в 07:18

През страната ще преминава студен атмосферен фронт

Днес през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Над Северна България и на места над Южна ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Над югоизточните райони ще е предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Вятърът в..

публикувано на 09.07.25 в 06:35

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37