Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 500 пациенти ще бъдат прегледани безплатно в Александровската болница

| обновено на 18.04.17 в 13:22
Снимка: БГНЕС

Над 500 души са се записали за безплатните изследвания на щитовидната жлеза и кръвна захар в Александровската болница още в първите дни след обявяването на кампанията. Заради големия брой желаещи, възможностите за изследване до края на месец май, до когато продължават изследванията, вече са изчерпани. Още в първите дни, пациентите са ангажирали всички часове.

Кампанията за безплатни ехографски прегледи на щитовидната жлеза и измерване на гликиран хемоглобин е организирана от Центъра за превенция на захарен диабет в Александровска болница съвместно с пациентското сдружение ВИОМ.

Изследванията са част от превантивна програма по европейски проект, който предвижда и проследяване на пациентите, при които са открити проблеми, обясни пред Радио София проф. д-р Здравко Каменов, началник на Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната в Александровската болница:

"Задачата ни е да изследваме хора, които не знаят, че имат болест и да търсим такива с диабет или с преддиабетни състояния. От друга страна да диагностицираме и търсим пациенти, които имат болести на щитовидната жлеза. Захарният диабет е много сериозен проблем в световен мащаб. Живеем в една диабетна епоха, защото всеки десети човек във възрастта от 20 до 79 години има диабет. По световни данни половината от тези хора не знаят, че имат диабет. В България диабет имат половин милион души и може би около 30% не знаят, че имат диабет. Висок е процентът на хората в преддиабетно състояние. Тези пациенти е важно да бъдат включени в превантивна програма, така че да не развият диабет. Ние правим такава програма и всичко е безплатно за тях. Тя е за две години, по европейски проект и включва промени в стила на живот, обучение, медикаменти, така че ще опитаме да не допуснем тези хора да развият диабет".

Диабет тип 2 и заболяванията на щитовидната жлеза в много от случаите се диагностицират едва, когато настъпят усложнения. 30 до 50 процента от възрастните хора например имат възли на щитовидната жлеза, посочи проф. Каменов. А установяването им става с ехографско изследване, което не се покрива от здравната каса. Не винаги наличието на възел обаче е опасно - специалистите трябва да преценят необходими ли са още изследвания.

Още за значението на профилактиката на заболяванията на щитовидната жлеза и на диабета - очаквайте в разговор с проф. Здравко Каменов в следващи издания на "Часът на здравето".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35