В последната седмица на април държавите в Европа се обединяват под слогана „Ваксините действат”. Вчера започна Европейската имунизационна седмица, която се отбелязва в страните членки от ЕС от 2006 г. като израз на последователната европейска политика за превенция чрез ваксинация.
Фактът, че участничките в инициативата вече са 53, показва, че идеята и целите за важни за милиони хора и здравни институции (не само за страните в Евросъюза). Всяка година в света се регистрират повече от 10 милиона смъртни случая при деца под 5-годишна възраст. Голяма част от тях са в следствие на заболявания, за които съществуват действащи ваксини, подчертава д-р Валери Цеков – управител на Българското сдружение по иновативна медицина.
Според него не бива да се пренебрегва темата от хората, да се стига до смърт при заболявания, които иначе са предотвратими, благодарение на едни от най-добрите постижения на науката през последните два века – ваксините.
Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести (туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, морбили, рубеола и паротит). Ключов момент в контрола на едно заразно заболяване посредством имунизация е достигането и поддържането на висок имунизационен обхват (>95%). Спадането на имунизационния обхват под определени критични стойности е предпоставка за епидемично разпространение на съответната инфекциозна болест. Освен ваксините по задължителния имунизационен календар, за който следят най-вече личните лекари, отскоро са достъпни и ваксините срещу рак на маточната шийка, както и за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити, които са препоръчителни, но безплатни.
България е сред първите страни в Европа, които ще предоставят на населението възможността да се ваксинират с 4-валентна ваксина срещу грип, в предстоящия грипен сезон – зимата на 2017/2018 г.
Чуйте повече в репортажа на Георги Нейков.
Европейската имунизационна седмица продължава до 30 април, а именно - в събота - 29 април от 11:00 ч. в Националния политехнически музей (ул. „Опълченска“ 66) ще гостува информационна кампания „Ваксинко“, започната преди година от Националната пациентска организация. И в рамките на традиционната за музея инициатива „Семейна събота“ д-р Иван Вецев ще изнесе интерактивна лекция на малките слушатели и техните родители, на която ще разкаже повече за това как функционира имунната система, какво я застрашава и как да се грижим за колективния имунитет на обществото.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..