В последната седмица на април държавите в Европа се обединяват под слогана „Ваксините действат”. Вчера започна Европейската имунизационна седмица, която се отбелязва в страните членки от ЕС от 2006 г. като израз на последователната европейска политика за превенция чрез ваксинация.
Фактът, че участничките в инициативата вече са 53, показва, че идеята и целите за важни за милиони хора и здравни институции (не само за страните в Евросъюза). Всяка година в света се регистрират повече от 10 милиона смъртни случая при деца под 5-годишна възраст. Голяма част от тях са в следствие на заболявания, за които съществуват действащи ваксини, подчертава д-р Валери Цеков – управител на Българското сдружение по иновативна медицина.
Според него не бива да се пренебрегва темата от хората, да се стига до смърт при заболявания, които иначе са предотвратими, благодарение на едни от най-добрите постижения на науката през последните два века – ваксините.
Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести (туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, морбили, рубеола и паротит). Ключов момент в контрола на едно заразно заболяване посредством имунизация е достигането и поддържането на висок имунизационен обхват (>95%). Спадането на имунизационния обхват под определени критични стойности е предпоставка за епидемично разпространение на съответната инфекциозна болест. Освен ваксините по задължителния имунизационен календар, за който следят най-вече личните лекари, отскоро са достъпни и ваксините срещу рак на маточната шийка, както и за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити, които са препоръчителни, но безплатни.
България е сред първите страни в Европа, които ще предоставят на населението възможността да се ваксинират с 4-валентна ваксина срещу грип, в предстоящия грипен сезон – зимата на 2017/2018 г.
Чуйте повече в репортажа на Георги Нейков.
Европейската имунизационна седмица продължава до 30 април, а именно - в събота - 29 април от 11:00 ч. в Националния политехнически музей (ул. „Опълченска“ 66) ще гостува информационна кампания „Ваксинко“, започната преди година от Националната пациентска организация. И в рамките на традиционната за музея инициатива „Семейна събота“ д-р Иван Вецев ще изнесе интерактивна лекция на малките слушатели и техните родители, на която ще разкаже повече за това как функционира имунната система, какво я застрашава и как да се грижим за колективния имунитет на обществото.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...