„Дни на Сърбия“ в Българиясе организират в София в петък. Часът на срещата е 18:00 ч., а мястото - площада на Националния дворец на културата (пред билетния център от страната на бул. "Фритьоф Нансен"). Това е своеобразен промоционален концерт на открито за представяне на летните туристически дестинации на Република Сърбия. Организатори са Туристическата организация на Сърбия и една от нашите туристически агенции. На събитието ви очакват:
- Традиционни сръбски хора и сръбска етно музика с модерни елементи
- Известна филмова и джазова музика на акордеон
- Музикални изпълнения на миналогодишния победител на фестивала "Първи акордеон на Сокобаня" - Милан Миличевич и Милош Теофилович с техните оркестри
- Музикални изпълнения на духовия оркестър на Стефан Младенович, победители на сръбския фестивал ''Гуча'' през 2015 г.
- Представяне на атрактивни летни туристически дестинации от местни сръбски организации: уикенд ваканции в Белград, Ниш, Драгачево, Иваница, както и известните сръбски фестивали - джаз фестивал "Нишвил", Бирен фест в Белград, ''Нушичияда'', фестивала в Гуча и фестивала ''Рощилияда'' - празник на сръбската скара в Лесковац;
Специална награда - изненада за един от присъстващите, предоставена от туристически представител на Сокобаня.
В "Ритъмът на столицата" редовно ви правим съпричастни на различни туристически предложения, включително за съседна Сърбия.
Златибор е планински район в западна Сърбия, част от Динарските планини. Най-високата му точка е връх Торник с 1496 м. надморската височина. Климатът е подходящ за лечение и терапия на остри и хронични заболявания на дихателните пътища, на щитовидната жлеза и всички видове анемии. Курортната местност е известна с лековития си въздух, който има ефектът на спа процедура, тъй като на това място се срещат планинските и морските въздушни маси.
Йелена Тошич ще ни разказва повече именно за тази част от дестинацията "Златибор" и по-конкретно за възможностите на "Чигота".
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..