Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Цанев е носителят на Националната литературна награда "Елин Пелин"

Снимка: lostbulgaria.com
В деня, когато се честват 140 години от рождението на писателя Елин Пелин, ще бъде връчена и Националната литературна награда "Елин Пелин" на писателя Стефан Цанев. Това заяви Ангелина Илиева - гл. експерт в отдел “Образование” в Община Елин Пелин в ефира на Радио София.  

Литературната награда, която е създадена от Община Елин Пелин, има дълга история - учредена е през 1971 г.. За първи път с тази наградата е удостоен поетът Веселин Андреев. В годините до 2007 г. са наградени плеяда изключителни белетристи и поети като акад. Георги Караславов, Илия Волен, Андрей Гуляшки, Камен Калчев, проф. Тодор Боров, Ефрем Карамфилов, Дико Фучеджиев, Николай Хайтов, Дончо Цончев, проф. Симеон Янев и др.

Последната литературна награда е присъдена през 2007 г., когато е чествана 130-та годишнина от рождението на писателя Елин Пелин. В знак на сътрудничество и уважение с община Горна Малина, където се намира село Байлово - родното място на писателя, наградата е връчена съвместно от двете общини.

През тази година обаче се оказва, че се връчват две награди. Според Илиева, от общ. Горна Малина са се опитали да присвоят идеята за Националната литературна награда “Елин Пелин”. Преди няколко дни от общ. Горна Малина са връчили литературната награда на писателя Владимир Зарев.

Това дублиране опорочава и обезценява идеята на основателите на наградата. Това създава и повод за конфронтация между съвременните български писатели, коментира Илиева. От Община Елин Пелин ще се борят за това те да връчват наградата като идеята е тя да бъде връчвана веднъж на пет години на съвременни български писатели - белетристи.

Повече за историята на литературната награда, чуйте в разговора на Гергана Гайдарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ком-Емине като пътепис

Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..

публикувано на 10.11.24 в 12:00

Обичайте се, колкото и трудно да е това

Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..

публикувано на 10.11.24 в 11:55
Лили Големинова - водещ на галаконцерта

Радиото не е професия, то излиза от теб

Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..

публикувано на 10.11.24 в 10:57
д-р Йорданка Господинова

Да се хидратираме добре и през зимата

С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..

публикувано на 10.11.24 в 10:00

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54