Продължаваме с историите на Вършец, разположен на по-малко от 100 километра от София, с неговите аристократични вили, кръстени на цветя, наемани от големите столични (и не само) индустриалци. Та както пред тези вили цъфтяло съответното цвете, на което са били кръстени (я трендафил, я хризантема), така и улиците и алеите в града са били засаждани с различни дървета.
Така и нашето импровизирано пътуващо студио беше разположено на "главната" Алея с чинарите. Оттук започва и разговора ни с Благовест Драгиев, който от почти 4 години е уредник в общинския музей.
През 20-те и 30-те, когато е започнало благоустрояването на Вършец, всичко е ставало планово - така са се появили алеите с липи, брези, акации - разказва той и продължава с чинарите и как и защо се е наложило да се "влее" бетон в сърцевината на някои от тях. Чинарите или платаните скоро ще станат на 100 години и са с наистина впечатляващи огромни корони. В момента в музея имаме много интересна изложба от пощенски картички, само че уголемени до размер А3, така че и най-малките детайли да се виждат. И на някои от тези картички може да се видят тези чинари, когато са били съвсем малки - уточнява Благовест Драгиев и допълва, че експозицията може да бъде видяна до последната седмица на август. А надписите на оригиналните картички са на два езика - български и немски или френски, тъй като тогава в курорта е било пълно със западноевропейци.
И сега ги има, но далеч не са толкова много. Може да се види и казиното в оригинал, то по архитектурния план на арх Нешов е било много по раздвижено (арх. Нешов е виден видинчанин, "негови" са много сгради в областния център). Всички тогава нови идеи, течения, че и самите западноевропейски туристи са идвали по Дунава - тук с усмивка нашият гост допълва разказа за първата Мис Върец, която била от Русе с факта, че нейните подгласнички били от Лом и Видин.
Та за картичките - на една от тях от птичи поглед се вижда парка Слънчева градина и причината да се нарича така - централното слънце и всяка пътечка, която тръгва от него като лъч.
Благовест Драгиев ни разказа и още една история, случила се през 1895 година. Тогава Фердинанд закъсал с колесницата си в река Ботуна и щом се измъква, издава нареждане да се изгради мост, който и днес свързва Вършец и Враца. Захванала се италианска фирма, вдигнала моста. Но по-интересното е, че 100 години по-късно в общината във Вършец се получило писмо от същата тази италианска компания, в което се казвало, че вече не са отговорни за въпросния мост, защото 100-годината гаранция е изтекла.
Цялото интервю чуйте тук - заслужава си!
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..