Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникалните творби на Валентин Пешков от Берковица

За камъните, които оживяват, и тайните, които нашепват

В сутрешното ни "Радиокафе" ви срещаме с един наистина колоритен човек, на когото "попаднахме" на входа на Клисурския манастир.

Изобщо не очаквахме да видим толкова самобитни, уникални и впечатляващи фигури от камък като тези, които създава Валентин Пешков. Орли, бухали, кучета, цял жабешки оркестър, но и хайдути, човешки лица и какво ли още не. При това всички те не са издялани от камък, а естествени камъни са съчетани по невероятен начин, благодарение на точното око и фантазия на твореца, така че да се получи исканата фигура или животно. Валентин е добавил единствено очички.

Докато правехме интервюто с него, нямаше човек или група, които да не се спрат очаровани. Много от тях си и купиха фигурки за подарък или за спомен. За мен не е толкова важно да си купят, само ако ме похвалят и ми светва на душата - казва Валентин Пешков. Иначе разказът му започва с роден съм под връх Ком, в Берковица - рая на земята. И продължава с традициите на града, с малините, с беритбата на които са се изхранвали мнозина из този край още от турско време (когато са вкарани и първите английски сортове), за годините на социализма, когато е имало хиляди декари с малини, най-вече шопска алена и един сорт "Люлин", който е селектиран тук и е трябвало да се казва Ком.

След промените личната инициатива на местните хора се разраства и всичко върви на добре, докато се появяват чуждестранни фирми, изкупуват хладилниците и изкупната цена на малините драстично пада. И повечето хора, които са разчитали на малините, фалират. Така става и с Валентин, който първо тръгва за София да си търси работа, но в крайна сметка се оказва в Клисурския манастир, където помага на майсторите при ремонта. Междувременно продължава да учителства  - от 28 години е преподавател по изобразително изкуство в Берковица, има школа с много деца, които печелят и награди - от пети до осми клас ги уча да рисуват с маслени бои, цялото училище е украсено с техни картини.

Иначе до изработването на уникалните каменни фигури стига уж случайно, след като прочутият художник от Вършец Георги Паунов, който изработвал дървени фигури и маски, му подхвърлил - даскале, няма ли да покажеш нещо, я хвърли тези бояджийски четки. Тогава Валентин Пешков намира първите си камъни, естествено шлифовани, от рода на ясписите, това става близо до село Метковец, а първата фигура, която камъните сами му подсказват е на костенурка - символ на дълголетие. Костенурки прави и днес. Разказва увлекателно за България и нейните красоти, за децата, с които работи, за хората, с които постоянно се среща и за песента на камъка (ето чуваш ли, той е жив, пее). От онези хора с широко сърце е, които вече рядко сякаш се срещат. Самият Валентин също пее (някога е бил част от хора на Строителните войски), пише стихове (брат му е бил поет). Ако минете наблизо, идете до Клисурския манастир и вижте каменните изделия на Валентин Пешков. Ще хапнете и малини, които той е станал рано сутринта да набере.


А цялото интервю с него - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15