Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникалните творби на Валентин Пешков от Берковица

За камъните, които оживяват, и тайните, които нашепват

В сутрешното ни "Радиокафе" ви срещаме с един наистина колоритен човек, на когото "попаднахме" на входа на Клисурския манастир.

Изобщо не очаквахме да видим толкова самобитни, уникални и впечатляващи фигури от камък като тези, които създава Валентин Пешков. Орли, бухали, кучета, цял жабешки оркестър, но и хайдути, човешки лица и какво ли още не. При това всички те не са издялани от камък, а естествени камъни са съчетани по невероятен начин, благодарение на точното око и фантазия на твореца, така че да се получи исканата фигура или животно. Валентин е добавил единствено очички.

Докато правехме интервюто с него, нямаше човек или група, които да не се спрат очаровани. Много от тях си и купиха фигурки за подарък или за спомен. За мен не е толкова важно да си купят, само ако ме похвалят и ми светва на душата - казва Валентин Пешков. Иначе разказът му започва с роден съм под връх Ком, в Берковица - рая на земята. И продължава с традициите на града, с малините, с беритбата на които са се изхранвали мнозина из този край още от турско време (когато са вкарани и първите английски сортове), за годините на социализма, когато е имало хиляди декари с малини, най-вече шопска алена и един сорт "Люлин", който е селектиран тук и е трябвало да се казва Ком.

След промените личната инициатива на местните хора се разраства и всичко върви на добре, докато се появяват чуждестранни фирми, изкупуват хладилниците и изкупната цена на малините драстично пада. И повечето хора, които са разчитали на малините, фалират. Така става и с Валентин, който първо тръгва за София да си търси работа, но в крайна сметка се оказва в Клисурския манастир, където помага на майсторите при ремонта. Междувременно продължава да учителства  - от 28 години е преподавател по изобразително изкуство в Берковица, има школа с много деца, които печелят и награди - от пети до осми клас ги уча да рисуват с маслени бои, цялото училище е украсено с техни картини.

Иначе до изработването на уникалните каменни фигури стига уж случайно, след като прочутият художник от Вършец Георги Паунов, който изработвал дървени фигури и маски, му подхвърлил - даскале, няма ли да покажеш нещо, я хвърли тези бояджийски четки. Тогава Валентин Пешков намира първите си камъни, естествено шлифовани, от рода на ясписите, това става близо до село Метковец, а първата фигура, която камъните сами му подсказват е на костенурка - символ на дълголетие. Костенурки прави и днес. Разказва увлекателно за България и нейните красоти, за децата, с които работи, за хората, с които постоянно се среща и за песента на камъка (ето чуваш ли, той е жив, пее). От онези хора с широко сърце е, които вече рядко сякаш се срещат. Самият Валентин също пее (някога е бил част от хора на Строителните войски), пише стихове (брат му е бил поет). Ако минете наблизо, идете до Клисурския манастир и вижте каменните изделия на Валентин Пешков. Ще хапнете и малини, които той е станал рано сутринта да набере.


А цялото интервю с него - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Иванова

Много искрено съприкосновение с публиката

Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..

публикувано на 29.12.24 в 11:48

Филхармонията и нейните Летописи

Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..

публикувано на 29.12.24 в 10:39
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35